Zjednoczone w walce – Dem dema azadi ye

Wiosenna ofensywa

Wiosna za pasem i jak natura rozkwita w okresie roku, tak dla nas wiosna oznacza nową nadzieję, nowe siły i nową energię. 10 lutego turecka armia okupacyjna pod dowództwem faszystowskiego rządu AKP-MHP rozpoczęła nową inwazję dużej skali pod kryptonimem “pazur orła 2” w Południowym Kurdystanie / Północnym Iraku wymierzoną w region Gare będący częścią Obszarów Obronnych Medyi kontrolowanych przez partyzantkę Ruchu Wolnościowego. Po zaledwie 4 dniach faszyści skonfrontowani z bohaterskim oporem musieli się kompletnie wycofać. Mimo najnowszych technologii wojennych NATO, stałego nadzoru z powietrza, nieprzerwanych bombardowań tuzinów myśliwców F-16 i rozlokowaniu sił specjalnych liczonych w setkach lub tysiącach nie byli w stanie zdobyć skrawka ziemi i ostatecznie kompletnie polegli dzięki determinacji, rewolucyjnej woli i taktycznej przewadze antyfaszystowskich partyzantek. Choć to nie koniec zagrożeń, jest to historyczne zwycięstwo ruchu oporu i kolejny dowód, że ostatnie słowo jeszcze nie zostało powiedziane.

Przykład partyzantek ukazuje nam, że uciskani nie są bezbronni, że mogą pokonać technologicznie, logistycznie, finansowo i liczebnie silniejszego wroga – że rewolucja w XXI wieku jest możliwa. Poczucie bezsilności wobec państwa i kapitału, jakie dotyka wiele z nas, jest ostatecznie bzdurą; musimy się go wyzbyć. Rewolucja w Rożawie, antyfaszystowski opór w kurdyjskich górach, na okupowanych terenach Rożawy, i w metropoliach i więzieniach Turcji, jak i tworzenie alternatywnego życia opartego na demokratycznej samodeterminacji, życia i ekonomii opartych na ekologii, i wyzwolenie kobiet w górach, w sengalu, maxmurze, i Rożawie – to żywe dowody, że to możliwe.

Ale projekt rewolucyjny staje przed wielkim faszystowskim i imperialistycznym zagrożeniem. Próba inwazji Gare nie była pierwszym ani nie będzie ostatnim podobnym wydarzeniem. Ataki na wyzwolone części Rożawy trwały miesiącami. Przez lata USA-NATO i Turcja, razem z ich lokalnymi kolaborantami z KDP-ENKS usiłowały kompletnie wybić Kurdyjski Ruch Wolnościowy, szczególnie PKK. W takim kontekście okupowano Afrin, Serekaniye i Gire Spi, trwające tureckie działania poza własnymi granicami w Syrii i Iraku są akceptowane i wspierane na arenie międzynarodowej, a ponadto jest wprowadzany specjalny, szeroki program wojenny przeciwko ruchowi i społeczeństwu. W takim kontekście Abdullah Öcalan nadal przebywa w odosobnieniu na więziennej wyspie Imrali, a w ostatnich latach uwięziono tysiące towarzyszek, aktywistek, pilityczek i dziennikarek.

Jednoczymy się w walce! Wydarzenia główne, jakie proponujemy poniżej wzmacniają naszą jedność jako antyfaszystek, antykapitalistek i antyimperialistek. Wspólne działanie, walka i sprzeciw wobec faszyzmu w Turcji i gdziekolwiek indzie, wobec patrarchatu, morderstw kobiet, i ekologicznej destrukcji, a także wspieranie naszych towarzyszek w więzieniach, nie tylko buduje naszą kulturę oporu, ale jest wiadomością, jaką trzeba wysłać w obronie rewolucji. Jest też realnym hołdem dla tych, którzy oddali swoje życia za rewolucję i tych, którzy wciąż wskazują nam drogę, jaką powinnyśmy iść w naszej codziennej walce i oporze!

https://vimeo.com/523038327

Czas utrwalić wolność! – Dem dema azadi ye!

– Razem sprzeciwiamy się okupacji Kurdystanu, tureckiemmu faszyzmowi i jego międzynarodowym stronnikom.

– Na całym świecie stajemy ramię w ramię z antyfaszystowskim oporem na liniach frontu w Kurdystanie i tureckich więzieniach.

– Nie pozwolimy na cichą akceptację tureckiego faszyzmu, będziemy go międzynarodowo zakłócać i blokować.

– Wspieramy międzynarodową kampanię “Wolność dla Öcalana i działamy na rzecz zakończenia odosobnienia i uwolnienia więźniów politycznych.

– Popieramy rewolucję kobiet w Rożawie i innych częściach Kurdystanu.

– Walczymy o antyfaszystowską perspektywę na ekologiczne życie – ekologia musi być antyfaszystowska i antykapitalistyczna.

– Oddajemy hołd pamięci tych, którzy polegli w walce o równość i godność. Idziemy za ich przykładem wprowadzając wartości rewolucji w życie i realizujemy je w naszych codziennych trudach.

Na tych zasadach wzywamy do wspólnej wiosennej ofensywy. Zwycięstwo w Gare i trwające zagrożenie pchają nas ku ofensywie, ku przejęciu inicjatywy nie czekając na kolejną dużą inwazję. Ostatecznie, wojna i opór trwają każdego dnia. Nadeszła wiosna, zaraz zacznie się Festiwal Newroz symbolizujący wolność i opór.

Pora utrwalić wolność! – Dem dema azadi ye!

Zjednoczone w walce – Razem jesteśmy silne!

Wzywamy do świętowania wiosny pod wspólnym hasłem “Zjednoczone w walce”. Stańmy razem lokalnie, regionalnie i międzynarodowo przeciw faszyzmowi i bezpośrednio wspierajmy rewolucję w Kurdystanie. Łącząc nasze różne walki będziemy silniejsze, bo nasza siła to siła solidarności!

Bądzmy niczym wiosna, która kwitnie w całej swojej różnorodności i sile, stawia opór, daje życie a boją się jej najdłuższe i najcięższe zimy.

Wspólnej wiosny zjednoczonych ludzi, stawiających opór i oddanych dalszej budowie realnej alternatywy, w jakiej chcemy żyć, będą się bać wszyscy nasi wrogowie.

Rewolucja na Bliskim Wschodzie zwycięży – Faszyzm zostanie zmiażdżony!

RiseUp4Rojava

Women Defend Rojava

Make Rojava Green Again

Internationalist Commune of Rojava

Tevgera Ciwanên Şoreşger (Revolutionary Youth Movement)

13 marca 2021

Główne wydarzenia:

18 marca: Dzień Więźniów Politycznych

19 marca: Światowy Dzień Akcji Klimatycznej

19-21 marca: Świętowanie i duże demonstracje z okazji Newrozu (kurdyjski nowy rok – tłum.)

21-28 marca: Tydzień Bohaterów (upamiętnienie męczenników)

27-28 marca: Lokalne marsze pamięci męczenników

4 kwietnia: Urodziny Abdullaha Öcalana (kreatywne akcje na rzecz wolności Abdullaha Öcalana i jego znaczenia)

25 kwietnia: Druga rocznica RiseUp4Rojava

1 maja: Międzynarodowe Święto Pracy

8 maja: Dzień Akcji Antyfaszystowskiej

Koncept:

Wzywamy wszystkich, by się uaktywnili i przejęli inicjatywę: blokujcie, zakłócajcie, okupujcie! Bądźcie kreatywni, dzielcie się z nami swoimi pomysłami, działaniami i wydarzeniami! Organizujcie spotkania, dyskusje, seminaria, webinaria, i konferencje! Łączcie swoje lokalne walki z rewolucją kurdyjską i innymi walkami na całym świecie!

RiseUp4Rojava w ramach tej ofensywy będzie od czasu do czasu wskazywać konkretne cele na dane dni: na przykład jednego dnia przemysł wojenny a innego sektor turystyczny, i tak dalej. Wzywamy was do udziału w tych dniach akcji.

Poza tym chcemy, by powyższe główne wydarzenia były organizowane razem pod wspólnym hasłem “Zjednoczone w Walce”.

Za: RiseUp4Rojava.org