80-lecie hiszpańskiej rewolucji i wojny domowej

Warszawska Federacja Anarchistyczna i Cafe Kryzys zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Ruchy wyzwoleńcze i rewolucyjne”: dyskusję wokół hiszpańskiej rewolucji i wojny domowej 1936-1939.

Wyobraź sobie świat wolny od wyzysku, wpływów kleru i kliki politycznej, gdzie ziemia, mieszkania i zakłady pracy wracają z rąk największych spekulantów i czyścicieli, prosto w ręce ludu. Gdzie los kobiety przestaje zależeć od widzimisię pana. Taki stan – stan społecznej rewolucji – musiałby spotkać się z potężnym oporem dotychczasowych beneficjentów nierówności. Właśnie to miało miejsce w hiszpanii w 1936 roku. Wstrzymywany przez setki lat głęboki oddech wolności milionów stał się zarazem sygnałem dla elit, by na szerokie zdobycze socjalne odpowiedziały krwawą wojną z własnym ludem.

Legendarna, hiszpańska wojna, będąca preludium do II wojny światowej, toczyła się na dwóch frontach jednocześnie: ruch ludowy, który musiał sięgnąć po broń dla zachowania świeżych zdobyczy, nieustannie podlegał potężnym naciskom 'od wewnątrz’, na rzecz odstąpienia od społecznych postulatów.

Współczesna radykalna lewica w polsce i w europie na każdym kroku napotyka na problemy i spory, które na ulicach barcelony w roku 1936 wybrzmiały w sposób niezwykle klarowny.

Warszawska Federacja Anarchistyczna zaprasza do zaczerpnięcia wiedzy z bogatego źródła doświadczeń potężnej, anarchistycznej rewolty sprzed 80 lat.

Spotkanie o burzliwych dziejach hiszpańskiego anarchizmu poprowadzi Maciej Drabiński, autor m.in. książki „Anarchosyndykalizm w Europie” oraz wielu historycznych opracowań na temat walk społecznych i myśli anarchistycznej w XX wieku (drabina.wordpress.com).

Dyskusję wzbogacą również projekcje unikalnych filmów z okresu rewolucji.

18 czerwca w godzinach 18:00 – 21:00
Cafe Kryzys, ul. Wilcza 30 (Skłot Syrena), warszawa
wydarzenie na facebooku