11 marca – Odpady atomowe a protesty społeczne. Bure-polska, co nas łączy?

Opis w skrócie:

W rocznicę katastrofy w fukushimie przyjrzymy się problemowi składowania odpadów radioaktywnych. Temat przeanalizujemy na przykładzie niewielkiej miejscowości we francji – bure, której mieszkańcy i aktywiści już od lat walczą z władzami i olbrzymią firmą Andra, przeciwko budowie największego we francji składowiska odpadów radioaktywnych. Opór przyjmował tam różne formy – od legalnych pism, petycji i demonstarcji po dwuletnią okupację lasu w pobliżu bure. Okupacji, która 27 lutego została brutalnie rozbita przez oddziały francuskiej policji. Podczas spotkania zarówno porozmawiamy o zagrożeniach jakie niosą ze sobą składowiska odpadow radioaktywnych, jak i przedstawimy historię okupacji lasu, jej założenia i związane z nią represje.

Dla chcących wiedzieć więcej:

W połowie lutego miało miejsce siłowe rozbicie obozu protestujących aktywistów przeciwko planowanemu składowisku odpadów radioaktywnych niedaleko bure, niewielkiej miejscowości w północno-wschodniej francji. Sprawa została pominięta przez wszystkie media w polsce, zasadniczy konflikt wokół tego składowiska, podobnie jak problem z odpadami promieniotwórczymi w ogóle są nieznane naszej krajowej opinii publicznej.

O co chodzi protestującym? Jakie mają argumenty? Czy są one merytoryczne? Czy władze francji kiedykolwiek dyskutowały z tymi argumentami inaczej niż przy użyciu fizycznej przemocy? Co osiągnięto przy pomocy rozmów, konsultacji społecznych itp. (jeśli miały miejsce)? Czy to możliwe, aby produkcja energii „z atomu” w kraju będącym światową potęgą pod tym względem, w kraju, który podobno „znakomicie opanował” rozszczepienie wszystkich jąder atomowych pod ręką, posiadała jakiekolwiek wady, które możnaby i należałoby wytykać i przeciwko którym protestować?

Co jest „nie tak” z pomysłem budowy tego konkretnego składowiska odpadów promieniotwórczych w bure? Czy tzw. ostateczne składowanie w głębokich formacjach geologicznych jest jakimkolwiek rozwiązaniem dla odpadów radioaktywnych? A gdziekolwiek indziej? Czy odpady promieniotwórcze są w ogóle niebezpieczne?

Wreszcie: jakie to wszystko ma znaczenie i przełożenie dla sytuacji w polsce? Jakiej sytuacji: energetycznej, społecznej, innej? Już teraz, wkrótce, czy dopiero w odleglejszej przyszłości? Czy jest się czym interesować? A może już się przejmować? „Czy nie ma większych problemów?”…

Reclaim the Fields Polska / Anarchistyczny Czarny Krzyż – warszawa (przeciwkowiezieniom.noblogs.org)