Starbucks wspiera ludobójstwo w Tigraj

Dziś w warszawie anarchiści po raz kolejny przypomnieli jak „wspaniałym” i „etycznym” systemem jest kapitalizm, tym razem bez żadnej paraboli w kontekście współczesnego ludobójstwa. Poniżej przemówienie z pikiety.

Od ponad pół roku, Rząd Federalny Etiopii trzyma Tigray w szachu i odcina od pomocy z zewnątrz. Jest to rejon wchodzący w skład Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii, jednak ludność Tigray, różniąca się kulturowo od reszty ludności etiopii, od lat domaga się należnej im niezależności od rządu etiopii. W wyborach samorządowych w 2020 roku, wygrał Tigrayski Ludowy Front Wyzwolenia. Federalny rząd Abiyi Ahmeda, jak przystało a opresyjny reżim, nie uznał wyborów i rozpoczął wojnę wymierzoną w ludność Tigray w imię obrony interesów własnej kliki. Według danych ONZ, aż 80% mieszkańców Tigray głoduje, a rząd etiopii blokuje pomoc z zewnątrz. Etiopskie wojska dokonują niezliczonych zbrodni na cywilach, paląc wioski, gwałcąc i mordując wszystkich mieszkańców. Ofiary szacuje się na dziesiątki tysięcy.

A skąd rząd etiopii ma na to pieniądze? Ano ze sprzedaży kawy, której eksport na cały świat przynosi dziesiątki milionów dolarów przychodu. Wielkie koncerny podpisują z reżimem umowy, pozwalające im kupować więcej i taniej, finansując kolejne mordy i gwałty. Jednak kapitalistów nigdy to nie obchodziło i zarabianie na cudzej tragedii jest dla koncernów pokroju starbucksa zupełnie naturalnym i nie powodującym wątpliwości procederem. To właśnie kawiarniany gigant jest największym odbiorcą kawy z etiopii. Jak nietrudno zgadnąć, nie ma to nic wspólnego z ideami fair trade, bo zaledwie ułamek cen sprzedaży trafia do rolników, podczas gdy najwięcej trafia wprost do skarbu państwa, finansując bestialskie działania rządu. Jako anarchiści solidaryzujemy z represjonowaną ludnością Tigray, i z mieszaniną smutku i nienawiści patrzymy na ten krwawy sojusz państwa i kapitału. Jesteśmy tu by nagłośnić temat dla opinii publicznej, bo w temacie wybrzmiewa kalecząca uszy cisza, a absolutnie szczytową farsą było przyznanie premierowi Abiyi Ahmedowi pokojowej nagrody Nobla! Jak widać norweski komitet noblowski nie przestaje przyznawać nagród zbrodniarzom wojennym. Milczenie na temat finansowania przez firmę starbucks zbrodni wojennych kończy się dzisiaj! Precz z krwawym biznesem!