Wspieramy demokratyczne społeczeństwo! Perspektywa #RiseUp4Rojava na ukrainę

Mając swoje korzenie w ruchu, który zbudował Rożawę, twardo stoimy w solidarności z tymi, którzy tworzą to, co Lider Apo nazwałby „demokratycznym społeczeństwem” lub „etycznym i politycznym społeczeństwem”. To te części społeczeństwa, które stawiają opór rasistowskim, patriarchalnym i państwowym atakom kapitalistycznej nowoczesności, mającym ujednolicać różnych ludzi w naszych społecznościach. Solidarność pomiędzy ludźmi, którzy tworzą demokratyczne społeczeństwo to jeden z głównych filarów, na których opiera się rewolucja w Rożawie, podobnie jak samoobrona. Jeśli czyjaś społeczność, miejsce gdzie ma swoje korzenie i życie, jest atakowana, demokratyczne społeczeństwo ma prawo do samoobrony. To niezwykle ważne dla naszego ruchu.

Dlatego wspieramy towarzyszy takich jak Rev Dia i Komitety Oporu, które bronią swoich społeczności przeciw atakom rosyjskiego państwa narodowego i jego machiny wojennej na Ukrainie. Wspieramy ich walkę z agresją wojskową dzisiaj, podobnie jak ich walkę z faszystowskimi gangami ulicznymi – wczoraj i jutro.

Wspierać demokratyczne społeczeństwo oznacza też wspierać ludzi w Rosji, którzy sprzeciwiają się imperialistycznej wojnie, protestują w obliczu masowych represji ze strony państwa. Szczególnie w czasach propagandy wojennej, zarówno w Rosji jak i w państwach Zachodu, wspieranie tych, którzy walczą za solidarność demokratycznego społeczeństwa we wszystkich krajach jest naszym obowiązkiem.

Naszym zadaniem jest powstanie przeciw imperialistycznym siłom, które prowadzą wojny i naciskanie na prawo do samoobrony moralnego i politycznego społeczeństwa na Ukrainie, jak i gdziekolwiek indziej!

Wspieramy demokratyczne społeczeństwo. Nie wspieramy państwa narodowego.

Państwo narodowe kieruje się własną logiką, inną od tej, którą kierują się ludzie. Pamiętamy, jak to ukraińskie państwo narodowe uratowało turecki program dronów po tym, jak świat przestał eksportować podstawowe elementy w 2019. Wiemy, że ukriańsko-turecka współpraca “Black Sea-shield” przyniosła nowe dostawy silników do dronów TB2, które nadal mogą masowo zabijać naszych towarzyszy, polityków i cywilów w Kurdystanie. Tego typu 'współpraca’, podobnie jak imperialistyczne narzędzia stosowane przez NATO czy CSTO, działają na szkodę demokratycznego społeczeństwa na całym świecie. Są integralną częścią państw narodowych, które tworzą organizacyjną bazę kapitalistycznej nowoczesności.

Takie stanowisko wspierania nie państwa narodowego ale członków demokratycznego społeczeństwa niezależnie od granic – czy to na Ukrainie, w Rosji, Kurdystanie czy Chiapas – musi mieć pierwszeństwo w naszych analizach tego i innych konflików. Wskazuje nam drogę ku przyszłości bez masakr w imię państw kapitalistycznych – zamiast tego przyszłości w imieniu pokoju, wolności i solidarności. Łączy nasze walki w jedną wspólną, przeciw kapitalistycznej nowoczesności i grom o władzę imperialistycznych sił.

W tej kwestii podzielamy wieli poglądów przedstawionych w oświadczeniu naszych przyjaciół w ruchu Zapatystów. Warto przeczytać, by zyskać głębsze zrozumienie tego typu analizy:
https://warszawskafa.org/2022/03/13/gdy-skonczy-sie-bitwa-zaden-krajobraz-nie-bedzie-taki-sami-ezln-o-inwazji-rosyjskiej-armii-na-ukraine/

By bezpośrednio wesprzeć naszych przyjaciół stawiających opór na Ukrainie, możesz użyć PayPala:
RevDia – revdiacontacts@riseup.net
The Resistance Commitee – https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=Q2K9RMBVVJMN4

Berxwedan Jiyane! Opór to życie!

RiseUp4Rojava-Coordination
14.03.2022

za riseup4rojava.org