Wieści od moskiewskiego Anarchistycznego Czarnego Krzyża

Wojna na Ukrainie już zwiększyła poziom represji w Rosji, ale nie ma jeszcze żadnych nowych postępowań karnych przeciwko aktywistom anarchistycznym i antyfaszystowskim. W tej nowej, wyjątkowej sytuacji, kierujemy część naszych zasobów na potrzeby humanitarne, które wykraczają poza nasze zwykłe wąskie spektrum wspierania represjonowanych anarchistów i antyfaszystów.

Wielu z nich zostało aresztowanych podczas demonstracji i ukaranych grzywną lub natychmiastową karą 15 dni więzienia. Wkrótce mogą zostać postawione poważniejsze zarzuty. Ale do tego czasu śledzimy losy anarchistów i antyfaszystów, których represje dotknęły już przed wojną.

Ale najpierw dobre wiadomości.

Anarchiści z Czelabińska uwolnieni
To już stara wiadomość, ale 24 listopada sąd apelacyjny uchylił wyrok dwóch czelabińskich anarchistów, Anastazji Safonowej i Dmitrija Tsibukovskiego, którzy otrzymali kary więzienia w wysokości odpowiednio 2 i 2,5 roku za „chuligaństwo”, po tym jak wywiesili transparent z napisem „FSB jest głównym terrorystą”. Ich sprawa karna została zwrócona do sądu rejonowego, więc możliwe jest wydanie nowego wyroku. W Rosji bardzo rzadko zdarza się, aby wyroki polityczne były uchylane w drodze apelacji. Do czasu rozpoczęcia nowego procesu Safonowa i Tsibukovski są objęci wieloma ograniczeniami.

Ruslam Gatamow skazany na prace społeczne
Kolejna stara wiadomość – 27 października wołogodzki anarchista Rusłan Gatamow został skazany na 300 godzin prac społecznych za rzucenie koktajlem Mołotowa w ścianę biura rządzącej partii Jedna Rosja w październiku 2019 roku. Był to już drugi szczęśliwy traf dla Gatamowa, gdyż wcześniej został on oskarżony o bójkę z policją podczas protestów ekologicznych w miejscowości Szies w obwodzie archangielskim, ale zarzuty zostały oddalone w sądzie. Jednak władze nie dają Gatamowowi spokoju, ponieważ 9 lutego był on przesłuchiwany w innej sprawie karnej, o której nie wolno mu mówić z powodu zakazu zbliżania się. Oświadczył jednak, że nie ma nic wspólnego z tą rzekomą sprawą.

A teraz trochę złych wiadomości.

Prokurator żąda kolejnych czterech lat więzienia dla Nikity Uvarova
10 lutego anarchista Nikita Uvarov z Kańska na Syberii otrzymał drastyczny wyrok 5 lat pozbawienia wolności za zarzuty związane z terroryzmem, podczas gdy dwaj inni oskarżeni otrzymali jedynie wyroki w zawieszeniu. Ale i to nie wystarczyło – 25 lutego prokurator zażądał podwyższenia wyroku dla Uvarova do 9 lat. Uvarov również złożył apelację od wyroku.
Informacje na temat sprawy nastolatków z Kańska były nieco mylące. Media zaczęły nazywać sprawę „sprawą Minecrafta”, ponieważ część materiałów dotyczyła dyskusji nastolatków (Uvarov i inni oskarżeni w czasie rzekomych „przestępstw” mieli po 14 lat) na temat wysadzenia budynku FSB w grze Minecraft. Jednak mimo że dyskusje te były zawarte w materiałach sprawy, nie stanowiły one istotnej części zarzutów. Głównym powodem, dla którego Uvarov i jego przyjaciele zostali oskarżeni, było to, że byli anarchistami, a także to, że stworzyli niewielkie materiały wybuchowe, co jest raczej typowym zajęciem dla nastolatków.
W tym filmie można zobaczyć, jak Uvarov przygotowuje się do ostatniego dnia w sądzie i ewentualnego natychmiastowego uwięzienia.
W tym filmie – krótki wywiad z Nikitą po wyroku, w którym opowiada on, jak był bity i duszony przez agentów FSB po aresztowaniu.
Listy z wyrazami wsparcia dla Nikity można przesyłać na adres
Nikita Andreevich Uvarov, 2005 g.r.
FKU SIZO-5 GUFSIN ROSSII po Krasnojarskomu Krayu
ul. Kajtymskaja d. 122 Krasnojarskij Kraj g. Kańsk
663600 Rosja
Konieczne jest napisanie wszystkich listów w języku rosyjskim. W tym celu można skorzystać z google translate lub innych automatycznych serwisów tłumaczących.

Wesprzyj aktywistów represjonowanych za akcję przeciwko FSB
Rusłan Abasow i Lew Skoryakin są aktywistami Lewego Bloku, organizacji zrzeszającej lewicę, w której skład wchodzą zarówno działacze anarchistyczni, jak i komunistyczni, według małego wspólnego mianownika. Są oni oskarżeni o akcję przeciwko tajnym służbom FSB, w ramach której odwiedzili budynek FSB przy ulicy Iwana Babuszkina w Moskwie, wywiesili transparent „Szczęśliwego dnia czekisty!”, spalili racę i wrzucili ją na podwórze budynku. Postawiono im zarzuty „chuligaństwa z góry powziętym zamiarem i użyciem broni” oraz „wandalizmu”, za co grozi do 7 lat pozbawienia wolności.
Lew Skoryakin jest wieloletnim aktywistą, wielokrotnie aresztowanym, w czerwcu 2020 r. został zatrzymany i pobity za próbę powieszenia transparentu „Sprawiedliwość dla Floydów” na ambasadzie USA w Moskwie.
Abasov i Skoryakin są obecnie przetrzymywani w cieszącym się złą sławą więzieniu Butyrka w Moskwie, możesz wysłać im list z wyrazami wsparcia:
Ruslan Faridpashaevich Abasov 2002 g.r.
SIZO-2 Butyrka, ulitsa Novoslobodskaya dom 45
127055 Moskwa Rosja
Lew Witalijewicz Skoryakin
SIZO-2 Butyrka, ulitsa Novoslobodskaya dom 45
127055 Moskwa Rosja
Zalecamy pisanie wszystkich wiadomości w języku rosyjskim. Można skorzystać z google translate lub innego automatycznego serwisu tłumaczącego.

Kontynuujcie wspieranie więźniów w Rosji!
Adresy kontaktowe wszystkich wspieranych przez nas więźniów w Rosji można znaleźć tutaj, a instrukcje dotyczące przekazywania darowizn – tutaj. Jeśli chcesz przekazać darowiznę na rzecz konkretnego więźnia lub sprawy, skontaktuj się z nami wcześniej, aby upewnić się, że osoby wspierające danego więźnia lub sprawę aktualnie zbierają darowizny.
Nasze dane kontaktowe znajdują się tutaj.

Anarchistyczny Czarny Krzyż Moskwa, 9 marca 2022
avtonom.org