Turecka inwazja na rożawę jest nieunikniona

Krótkie podsumowanie obecnych ataków turcji na kurdystan

Po atakack na Afrin (2018) i Serekaniye (2019), Erdogan dziesięć dni temu ogłosił kolejną wojskową ofensywę przeciw Autonomicznym Terytoriom Północno-Wschodniej Syrii (Rożawy). Ma na celu poszerzenie 30 kilometrowej “strefy bezpieczeństwa na południe od tureckiej granicy. Przedwczoraj te plany ataków zostały nazwane bardziej dokładnie: celami będą samozarządzane terytorium Sehba, graniczące z Afrin i północą Aleppo, a także miasto Tel Rifaat i duże, wieloetniczne miasto Minbic, gdzie największą część populacji stanowią arabowie, na wschód od kobane. Tel Rifaat jest domem dziesiątek tysięcy uchodźców z Afrin. Kolejny atak turcji oznacza wielką katastrofę humanitarną w regionie i ogromne cierpienie mieszkańców. Implikuje definitywne czystki etniczne i konsolidację tureckiej polityki osiedlania terenów. Oba te regiony stały się już obiektem masywnych ostrzałów artyleryjskich w ciągu ostatnich tygodni. Tylko przedwczoraj wystrzelono ponad 300 pocisków w region Sehba. W Tel Rifaat było w tym roku siedem ataków za pomocą dronów, wczoraj została trafiona klinika ginekologiczna, a wszystkich ataków dronów bojowych na samorządnym terytorium północnej syrii było w tym roku już ponad 30.

Szacunki geostrategiczne

Dwa wspomniane terytoria są pod wyłączną kontrolą sił rosji, więc rosja musi się zgodzić na te ataki. Bez zgody rosji nie będzie kolejnej poważnej ofensywy naziemnej ze wsparciem turekich sił powietrznych.

Dla turcji te tereny mają wartość strategiczną, by połączyć terytoria już okupowane od 2018 (Afrin) i 2019 (Serekaniye) i stworzyć z nich spójne kontrolowane terytorium. Karta, jaką może grać Erdogan w możliwym porozumieniu z rosją to veto na wejście finlandii / szwecji do NATO. To może być quid pro quo dające zgodę rosji na turecką ofensywę. Nikt nie spodziewa się, że rosja od razu odda turcji wszystkie tereny, dlatego Erdogan nie mówi teraz ogólnie o 30 kilometrowej strefie, ale określa dwa konkretne miejsca. Gdyby rosja oddała i Kobane, które reprezentuje w relacjach międzynarodowych, nie miałaby później dużych możliwości poróżniania NATO. Pytanie jednak nie brzmi, czy turecka armia rozpocznie kolejną poważną ofensywę, pytanie brzmi kiedy. Na dłuższą metę Erdogan chce okupować cały pas graniczny z turcją w północnej syrii. Zobaczymy, jak zachowają się stany zjednoczone, od których również rożawa (jej zachodnie części) zależy w relacjach międzynarodowych. Wczoraj ambasador USA w turcji i sekretarz stanu USA Blinken bardzo jasno dali do zrozumienia, że odrzucają kolejną ofensywę turcji w północnej syrii. To pokazuje, że boją się umowy między turcją a rosją i obawiają się korzyści, jakie przyniosłaby rosji. Być może zdecydują się zaoferować Erdoganowi część terenów znajdujących się pod ich kontrolą na wschód od Til Temir jako środek zabezpieczający przeciw umowie rosji z turcją. Turcja pewnie i coraz silniej reprezentuje własne interesy jako poważna siła na bliskim wschodzie. Sukcesy wojskowe w libii, syrii, iraku, i w górach karabachu uczyniły Erdogana siłą w regionie i nie tylko. Turcja stała się silna dronami. Powstałe w turcji drony TB2 były kluczowe dla trudnego dla rosji kursu wojny na ukrainie. A Erdogan potrzebuje tej ponowionej wojny dla celówpolityki wewnętrznej:

Inflacja pozostaje wysoka, lira słaba, ekonomia jest w głębokim kryzysie. Zbliżają się wybory w turcji. Poprzez ponowioną ofensywę przeciw północej syrii i towarzyszącą jej nacjonalistyczną mobilizację Erdogan próbuje zjednoczyć turcję i zjednać ją za sobą. Wojna za głosy, zabezpieczająca władzę poprzez brutalne represje i okupację cudzych ziemi. Od kwietnia 2022 turecka armia atakowała tereny kurdyjskiej partyzantki, tak zwane strefy obronne Medyny w północnym irak/południowym kurdystanie za pomocą samolotów, dronów, helikopterów, haubic i zrzutów wojsk naziemnych wbrew prawu międzynarodowemu. Pomimo masowego rozlokowania wojsk i stosowania zakazanej broni chemicznej armia turecka powoli posuwa się w walce z partyzantkami, które są dobrze przygotowane na górskich pozycjach, i są ofiary po stronie armii tureckiej. Dlatego Erdogan pilnie potrzebuje jakiegoś sukcesu w wojnie z największym demokratycznym zagrożeniem dla jego władzy: wyzwolenia Kurdów, ruchów kobiet i ruchów demokratycznych.

Sprzeczności pomiędzy imperialnymi supermocarstwami rosji i USA (NATO) są też okazją dla rożawy, by uzyskać większe możliwości dyplomatyczne. Samorząd rożawy przedstawił światowej opinii swoje propozycje, które jak dotąd spotkały się z małym zainteresowaniem mediów. Samorząd zaproponował kompromis bezpieczeństwa i rozlokowania się utrzymujących pokój w północnej syrii.

Szacunki wojskowe

Przygotowania turcji do wojny są prawdopodobnie w większości skończone. To będzie pierwsza ofensywa turcji, która nie rozpoczyna się na tureckiej ziemi. Ani Sehba ani Minbic nie graniczą bezpośrednio z turcją. W Sehba SDF od lat szykowało się do wojny; powinno być dobrze przygotowane. To bardzo górzyste tereny. Minbic to duże miasto z licznymi wysokimi budynkami a SDF są zaprawieni w bojach pomiędzy budynkami poprzez bitwy miejskie z ISIS w 2016. Turcja nigdy nie atakowała tak dużego miasta w rożawie. SDF z pewnością będzie gotowe ofiarnie broniż rożawy przed kolejnym atakiem na dużą skalę.

Dzień X: Turecka inwazja może się rozpocząć w każdej chwili

W ciągu ostatnich dwóch dni tureccy ministrowie spraw zagranicznych i obrony spotkali się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami. Omawiane były między innymi plany turcji, by rozpocząć inwazję na kolejne terytoria Autonomicznej Administracji Północno-Wschodniej Syrii. Minister spraw zagranicznych rosji Ławrow powiedział, że rosja „dobrze zdaje sobie sprawę z obaw naszych przyjaciół (turcki) w związku z zagrożeniem ich granich przez siły zewnętrzne, w tym poprzez karmienie sentymentów separatystycznych na terenach nielegalnie kontrolowanych przez USA w syrii” sugerując, że rosja może dać zielone światło planom turcji, by podjąć kolejne kroki ku okupacji głębokiej na 30 kilometrów strefy w północno-wschodniej syrii. Turcja oświadczyła niedawno, że skończyła przygotowania do inwazji na utrzymywane przez SDF tereny Sehby i Tel Rifaat, a także miasto Minbic. Regiony, gdzie jest znacząca obecność rosyjskich wojsk.

Ponadto tureccy oficjele oświadczyli, że turcja stworzyła rady wojskowe odpowiedzialne za nadchodzącą inwazję złożone z wysokich rangą członków ich islamistych najemników, którz znają te tereny. W najbliższych dniach prawdopodobnie odbędą się kolejne spotkania oficjeli turcji i rosji. Na tę chwilę dostępne informacje sugerują, że atak turcji może się rozpocząć w każdej chwili.

My, jako kampania RiseUp4Rojava, potępiamy agresję tureckiego faszyzmu, będącą zagrożeniem dla wszystkich ludzi w regionie. Potępiamy geopolityczne gry imperialistycznego NATO, podobnie jak rosyjski imperializm.

Wzywamy wszystkich demokratów, antyfaszystów, femistki, ruch ekologiczny i aktywistów antywojennych do przygotowania się na Dzień X; dzień tureckiej inwazji na rożawę i Autonomiczą Administrację Północno-wschodniej Syrii. W razie ataku damy sygnał do działania. By dać odpowiednią odpowiedź na atak musimy przygotować się teraz i być gotowi blokować, zakłócać i okupować tych, którzy wspierają turecki faszyzm i by bronić osiągnięć Rewolucji!

#SmashTurkishFascism
#UniteInResistance
#RiseUp4Rojava

RiseUp4Rojava.org