Solidarnie z Alfredo Cospito – baner

[see the article in english here]

Alfredo Cospito jest włoskim anarchistą, aktywistą ekologicznym i członkiem Federazione Anarchica Informale (FAI), który odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, za podłożenie bomb w barakach kadetów Korpusu Karabinierów w Fossano w 2006 roku. W swoim oświadczeniu, FAI napisało: „Uderzyliśmy w szkołę karabinierów w Fossano, aby od najmłodszych lat byli oni świadomi, jaki podziw wywołuje w nas, wyzyskiwanych, ich zbrodnicza kariera wojskowa.”

W wybuchach nikt nie poniósł śmierci, a Cospito został początkowo skazany na 20 lat więzienia, jednak włoski sąd najwyższy zmienił wyrok na dożywocie. W tym czasie, odsiadywał już 10 lat więzienia za inną akcję.

W maju 2012 roku, Cospito trzykrotnie postrzelił w nogę Roberto Adinolfiego, szefa włoskiego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej, Ansaldo Nucleare. We wrześniu, Cospito i jego partner, Nicola Gai, zostali zatrzymani przez służby i skazani.

05.10.2022 roku, wobec Alfredo został zastosowany artykuł 41-bis, który pozwala ministrowi sprawiedliwości na odebranie więźniom niektórych praw. Objęty zakazem więzień jest zmuszony do przebywania 22 godziny dziennie w izolacji, ogranicza możliwość widzeń do 1 godziny w miesiącu, i zezwala na to tylko członkom rodziny, zabrania używania więziennego telefonu, brania udziału w aktywnościach fizycznych i artystycznych oraz otrzymywania paczek z zewnątrz. Warto zaznaczyć, iż już w 2007, ETPC uznał 41 bis za niezgodny z europejską konwencją praw człowieka.

W ramach protestu, Alfredo Cospito rozpoczął 20.10. strajk głodowy, który trwa do dnia dzisiejszego, stracił w tym czasie 47 kilogramów i był hospitalizowany. Ponad 200 prawników podpisało petycję z prośbą do ministra sprawiedliwości o zdjęcie artykułu z Cospito, tak samo Amnesty International, a nawet włoski prokurator generalny, który złożył do sądu wniosek kasacyjny. Najwyższy Sąd Kasacyjny ma rozpatrzeć to 24.02.2023 roku.

Państwo włoskie ma w poważaniu życie Alfredo, gdyż to człowiek, który bezpośrednio uderzał w jego struktury, dlatego go torturuje i czeka, aż umrze, nie przejmuje się jego zdrowiem, „bo to zły terrorysta”. Sam koncept więziennictwa jest dehumanizujący i autorytarny, a co dopiero art. 41 bis. 🕊️

Mimo, że nie zgadzamy się z Alfredo Cospito we wszystkich kwestiach, nie godzimy się na torturowanie kogokolwiek, jesteśmy z nim solidarne i mamy nadzieję, że nie tylko art. 41 bis zostanie z niego zdjęty, ale także wyrok dożywocia. Solidarność naszą bronią! ✊