Izrael: Kobieta aresztowana za słowa na portalu społecznościowym. Tylko że nawet nie wiadomo, czy je napisała

Wczoraj izraelski reżim aresztował znaną aktywistkę z Zachodniego Brzegu, Ahed Tamini.

Kim jest dwudziestodwulatka z wioski Nabi Saleh?

Świat usłyszał o Ahed w sierpniu 2012 roku, gdy social media obiegło zdjęcie płaczącej jedenastolatki trzymanej przez żołnierza IDF (Sił Obronnych Izraela). Dziewczynka patrzyła, jak jej matka jest aresztowana za udział w proteście przeciwko osadnictwu.

Rok wcześniej, aresztowany został jej ojciec.

Trzy miesiące później wraz z grupą dzieci, przekomarzała się z grupą izraelskich żołnierzy. Zrobiono wówczas kilka zdjęć, jak grozi pięścią mundurowym.

To właśnie te zdjęcia dały jej rozpoznawalność. Warto nadmienić, iż nikomu nie stała się wówczas krzywda.

W 2015 roku, podczas protestu przeciwko osadnictwu, jej młodszy brat rzucił kamieniem w stronę żołnierza, który następnie zaczął go dusić. Kilka osób przybiegło z pomocą, w tym siostra, która ugryzła izraelitę w rękę.

W grudniu 2017 r. Trump postanowił przenieść ambasadę USA z Tel Avivu do Jerozolimy. Podczas protestu przeciw temu w Nabi Saleh, Mohammed Tamini, kuzyn Ahed, został postrzelony w twarz gumowym pociskiem z bliskiej odległości, zapadł w śpiączkę na kilka dni.

Ahed i jej matka zostały nagrane jak uderzają w twarz i kopią żołnierzy IDF, którzy przyszli pod ich dom. 19 grudnia, Ahed zostaje aresztowana i oskarżona o atak na żołnierzy. W marcu 2018 roku, zostaje skazana na 8 miesięcy więzienia i 5 000 szekli grzywny (trochę ponad 5 000 zł).

Podczas zatrzymania i odbywania wyroku w różnych miejscach świata odbywały się protesty poparcia dla nastolatki, która przez kilka ostatnich lat życia nie bała się walczyć z okupantem, pomimo bycia dzieckiem.

Po wyjściu na wolność, dalej angażowała się aktywistycznie na rzecz palestyńczyków.

Aresztowano ją wczoraj pod zarzutami nawoływania do zabijania izraelskich osadników na portalu społecznościowym. Dowodów na owe słowa jednak brak.

#FreeAhedTamini #EndIsraeliApartheid