Dzień Akcji i Solidarności z Uwięzionymi Osobami Trans (20 stycznia)

Zapaszamy na wydarzenie, będące elementem obchodów 22 stycznia – Dnia Akcji i Solidarności z Uwięzionymi Osobami Transpłciowymi! To globalne działanie, które narodziło się z inicjatywy transpłciowego więźnia, Mariusa Masona, mając na celu rzucenie światła na trudności i uprzedzenia, z jakimi borykają się osoby transpłciowe za kratami. To dzień, który skupia naszą uwagę na stygmatyzacji, fizycznym i seksualnym atakom, przetrzymywaniu osób transpłciowych w izolatkach, a także odmowie dostępu do podstawowej opieki medycznej.

To dzień akcji, w którym nie tylko pamiętamy i jesteśmy, ale także działamy razem. To okazja do współpracy, przełamania izolacji więziennej i nawiązania nowych, ważnych relacji. Wyrażamy solidarność z osobami, które bezpośrednio doświadczają przemocy systemu, tworząc most łączący je z tymi, do których państwo jeszcze nie sięgnęło. Dołączcie do nas i sprawcie, by 22 stycznia stał się dniem, który zapisujemy w naszej wspólnej historii walki o równość i sprawiedliwość.

Czego możecie oczekiwać 20 stycznia w Bazie?

Podczas spotkania planujemy projekcję filmu dokumentalnego „Free CeCe”, reż. Jacqueline Gares. Film opowiada o historii CeCe McDonald, czarnoskórej transkobiety skazanej w Stanach Zjednoczonych na więzienie po tym, jak w akcie samoobrony zabiła białego napastnika. Dokument przeplata wątki prawne i społeczne, opowiadając nie tylko o drodze jaką musiała przejść CeCe, ale także osoby ją wspierające. Jest ważnym głosem w dyskusji nie tylko o problemach, z jakimi borykają się osoby trans w systemie penitencjarnym, ale o zagrożeniach z jakimi mierzą się każdego dnia na wolności.

W trakcie wydarzenia dostępne będzie też stanowisko pisania listów do uwięzionych – nie zapomnijcie usiąść przy nim na chwilkę! Pisanie listów to jeden ze sposobów przełamywania więziennej izolacji. To ważny element wspierania uwięzionych i budowania solidarności ponad murami i kratami.

Widzimy się 20 stycznia o 17:00 w Bazie (Marszałkowska 28).

Zapraszają Anarchistyczny Czarny Krzyż, Neuroqueer i Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna.