Nie damy się zastraszyć! Podsumowanie represji policyjnych w ciągu miesiąca

Mija dokładnie miesiąc odkąd wyszłyśmy na ulice walcząc o swoje prawa. Czas na krótkie podsumowanie oraz podziękowania. Te dane dotyczą wyłącznie warszawy, zachęcamy aby inne grupy antyrepresyjne publikowały swoje statystyki i oznaczały nas w swoich postach. Pokażmy skalę przemocy państwowej i podległej jej policji.

warszawa: 22 października – 22 listopada

👉 w ciągu miesiąca policja dokonała 67 zatrzymań
👉 przynajmniej 2 razy przetrzymywano kogoś w radiowozie (jedną osobę ok. 6h) twierdząc, że nie jest to zatrzymanie tylko procedura legitymowania i wystawiania mandatu
👉 wobec 1 osoby złożono wniosek o dwumiesięczny areszt tymczasowy (dwa razy odrzucony przez sąd)
👉 w przypadku 1 osoby Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadziło procedurę sprawdzania możliwości nieludzkiego traktowania podczas zatrzymania. My wiemy, że były to tortury!

👮‍♀️👮 Ulubione artykuły policji, z którymi się mierzymy:

# 222 kk – naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza – zagrożone grzywną, pracami społecznymi lub więzieniem do 3 lat
# 224 kk – wymuszenie czynności urzędowych na funkcjonariuszu publicznym – zagrożone pracami społecznymi lub więzieniem do 3 lat
# 226 kk – znieważenie funkconariusza – zagrożone grzywną, pracami społecznymi lub więzieniem do 2 lat
# 254 kk – czynny udział w zbiegowisku – zagrożone więzieniem do 3 lat
# 57a kk – czyn o charakterze chuligańskim – “§ 1. Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.”
# 54 kw – naruszenie porządku w miejscu publicznym – zagrożone grzywną do 500 pln

Sporadycznie pojawiają się też art. 223 kk – czynna napaść na funkcjonariusza – do 10 lat więzienia, 288 kk – zniszczenie cudzej rzeczy – grzywna, prace społeczne, więzienie do 5 lat

Typowe zachowania policji:

  • brutalne i bezpodstawne zatrzymania
  • używanie gazu, pałek, tarcz (uderzanie nimi protestujących) oraz pałek teleskopowych
  • nadużywanie środków przymusu bezpośredniego
  • prowokacje ze strony nieumundurowanych funkcjonariuszy
  • nieinformowanie o powodach zatrzymania (wiele zatrzymanych osób informacje o powodach zatrzymania dostało dopiero w protokole przesłuchania kiedy były zwalniane z komisariatu – często policji wiele godzin zajmuje zastanowienie się jaki artykuł prawny przypisać zatrzymywanym)
  • utrudnianie zatrzymanym kontaktu z prawni.cz.kami
  • utrudnianie powiadomienia bliskich o zatrzymaniu
  • nieinformowanie prawniczek i prawników z wyprzedzeniem o prowadzeniu czynności na komisariacie (conajmniej w kilku przypadkach obrońcy dowiadywali się o przesłuchaniach w momencie, kiedy policja zamierzała je zacząć lub już je zaczęła)
  • uwłaczające sposoby prowadzenia kontroli osobistej, żądanie rozebrania się do naga na komiariacie
  • wywożenie zatrzymanych do innych miast w celu utrudnienia kontaktu z prawni.cz.kami, pracowni.cz.kami Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz grupami solidarnościowymi

NIE PODDAJEMY SIĘ! Nigdy nie będziesz szła sama! Od miesiąca na ulicy, pod komisariatami i sądami okazujemy sobie wsparcie i solidarność – i nigdy, przenigdy nie przestaniemy tego robić!

Szczególne podziękowania kierujemy do:

🖤 wszystkich osób, które wychodzą na ulice mimo zagrożenia represjami. Dziękujemy!
🖤 grupy antyrepresyjnej – osób, które latają po każdym wydarzeniu rozdając wam numer antyrepresyjny, informując o podstawowych prawach, będąc z wami podczas legitymowania, wyciągając was nieraz z rąk policji. Dziekujemy!
🖤 Szpili i Kampania Przeciw Homofobii, które obsługują telefon antyrepresyjny. Dzękujemy!
🖤 prawników i prawniczek, które spędzają całe noce na komisariatach, żeby dobić się do każdej zatrzymanej osoby! Dziękujemy!
🖤 każdej pojedynczej osobie, która pomaga w rozdawaniu numeru antyrepresyjnego, w organizacji solidarnosciówek pod komisariatami i sądami – nie tylko w warszawie! Ukłony dla kolektywu Syrena za wszelkie udzielone wsparcie i gotowość do działania
🖤 ratowników i ratowniczek medycznych, za to że jesteście z nami i dbacie o nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy!
🖤 osób, które udzielają wspacia emocjonalnego, tak potrzebnego w przypadku doświadczenia przemocy policyjnej. Dziękujemy!
🖤 osób, które robią foto- i wideo-relacje – wasza praca jest nieoceniona w informowaniu świata z czym się mierzymy. Dziękujemy!
🖤 każdej osoby, która podczas protestów udostępnia swoje mieszkanie/biuro/przestrzeń, częstuje kawą lub jedzeniem, oferuje dostęp do łazienki, daje sól fizjologiczą lub mleko, przynosi bandaże, baterie do megafonów czy cokolwiek czego potrzebujemy. Dziękujemy!
🖤 wszystkich osób, które reagują kiedy policja próbuje kogoś zatrzymać! Dziękujemy!

Wielkie, wielki dzięki 🖤 Jesteśmy razem na ulicach, pod komisariatami i sądami, a kiedy kolejne osoby wychodzą wolne i są witane okrzykami radości… to taki moment, kiedy trudno się nie wzruszyć. Trudno nie czuć się częścią czegoś wielkiego. Dziękujemy wam za to, że mimo chłodu i wielu godzin oczekiwania, jesteście tam z represjonowanymi osobami i okazujecie swoją solidarność.

🖤🖤🖤

Nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama!

via Anarchistyczny Czarny Krzyż
zdjęcie na grafice TV Kryzys