Jak reagować, kiedy pały wzywają na komisariat?

Dostajemy coraz więcej informacji, że policja wzywa was na komisariaty. Poniżej kilka informacji, które mogą wam się przydać.

Prawidłowo doręczone wezwanie na komisariat powinno zawierać: twoje imię i nazwisko, w jakiej sprawie jesteś wzywana/y, sygnaturę, dzień, datę, miejsce oraz informacje w jakim charakterze jesteś wezwana/y – osoby podejrzanej o dokonanie wykroczenia czy w charakterze świadka/ini. W niektórych przypadkach (kodeks postępowania nie wyjaśnia co to dokładnie znaczy) policja może zawiadomić o wezwaniu telefonicznie lub przez dzielnicowego, jednak zawsze warto domagać się potwierdzenia na piśmie.

W przypadku wezwania na przesłuchanie w charakterze osoby podejrzanej w sprawie z kodeksu wykroczeń, jeżeli planujesz odmówić składania wyjaśnień, nie musisz w ogóle stawiać się na komisariacie. Wtedy po prostu policja skieruje wniosek do sądu (sprawdzaj regularnie pocztę, bo informacje o sprawie lub ewentualny wyrok przyjdą listem poleconym!), a my zadbamy o odpowiednią pomoc prawną. Ale uwaga – ŚWIADKOWIE MAJĄ OBOWIĄZEK STAWIĆ SIĘ NA KOMISARIACIE. Dlatego uważnie przeczytaj w jakim charakterze jesteś wzywana/y.

Poniżej podajemy jednak kilka pro-tipów, które warto pamiętać za każdym razem gdy jesteśmy w sytuacji składania wyjaśnień na komisariacie – kto wie, kiedy może się taka wiedza przydać. Jeśli jesteś przesłuchiwana/y w charakterze „osoby co do której istnieje podejrzenie…”, czyli w skrócie w charakterze osoby podejrzanej, to pamiętaj trzy najważniejsze informacje. Na tym etapie polecamy:

  • masz prawo nie przyznawać się do zarzucanych czynów
  • masz prawo odmówić składania wyjaśnień
  • nie masz obowiązku niczego podpisywać

Dlaczego to jest ważne? Na tym etapie nie macie wglądu w zebrany przez policję materiał dowodowy i najbardziej obciążającym dowodem są twoje własne wyjaśnienia złożone przed policją. Dopiero kiedy sprawa trafia do sądu można na spokojnie zapoznać się z materiałami i ustalić linię obrony z prawnikiem. Dlatego tak ważne z perspektywy obrony są pierwsze dwa zdania. Jeśli chodzi o złożenie podpisu to jest to sprawa indywidualna – jeśli jednak decydujesz się cokolwiek podpisać, przeczytaj bardzo uważnie czy rozumiesz wszystko co jest tam napisane. Jeśli coś budzi twoje watpliwości – nie podpisuj!

Oczywiście może zdarzyć się tak, że policjanci będą próbowali przekonać cię (lub przestraszyć), że przyznanie się do czynu i przyjęcie mandatu to najlepsze rozwiązanie, „bo jak sprawa trafi do sądu to sąd NA PEWNO będzie jeszcze bardziej surowy”. Z naszej perspektywy jest to absolutnie nieprawda i policja nie ma prawa sugerować jaka będzie decyzja sądu. Dodatkowo doświadczenie pokazuje inaczej – kiedy sprawa trafia do sądu, w którym możesz złożyć wyjaśnienia i w którym reprezentowany jesteś przez prawniczkę lub prawnika, szanse na wygraną rosną (na komisariacie można tylko przyznać się do winy i dostać mandat, a w sądzie można uzyskać uniewinnienie).

Jeżeli wezwanie dotyczy kodeksu wykroczeń nie musicie stawiać się na przesłuchanie. Możecie zadzwonić na komisariat i poinformować, że nie przyjdziecie ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, a ewentualne wyjaśnienia złożycie przed sądem.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy na komisariat wzywana jest osoba w charakterze świadka, bo takiej nie przysługuje prawo do odmowy składania wyjaśnień. Przysługują jej za to inne prawa, o których warto wspomnieć:

  • świadek ma prawo do odmowy odpowiedzi na wybrane pytanie, jeśli odpowiedź może narazić na konsekwencje jego, lub osobę mu bliską
  • niepamiętanie jest jeszcze legalne

W razie wszelkich pytań zapraszamy do kontaktu, bo nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama!
Kolektyw SZPIL(A)