Raport (anty)represyjny – pierwsze 100 dni protestu

Będzie długo, ale doczytajcie do końca.

Za nami pierwsze 100 dni protestu. #Szpila publikuje więc raport (anty)represyjny, obejmujący zatrzymania od 22. października 2020 do 29. stycznia 2021. Są to statystyki dotyczące wyłącznie Warszawy i okolic, czyli obszaru działania kolektywu Szpila.

Łącznie 150 razy doszło do sytuacji, w której osoby były czasowo pozbawione wolności – rozumiemy przez to dłuższe przetrzymywanie w radiowozach oraz zatrzymanie na komisariacie.

W tym:

👉 81 razy osoby musiały zostać na noc (lub czasem dwie) w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, czyli mówiąc potocznie – na dołku, i postawiono im zarzuty.

👉 62 razy osoby były przewożone na komisariaty, z których wychodziły tego samego dnia (lub nocy) z postawionymi zarzutami.

👉 7 razy osoby były przetrzymywane przez kilka godzin w radiowozach lub zabrane na komisariat – ale wypuszczono je bez postawienia zarzutów.

W ciągu tych 100 dni prawnicy i prawniczki oraz osoby uczestniczące w demonstracjach solidarnościowych musiały się sporo najeździć. Bez względu na to czy osoby zatrzymane trafiały na komisariaty w Warszawie, czy w Piasecznie, Pruszkowie, Legionowie, Wołominie, Mińsku Maz., Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz. – udało nam się tam dotrzeć, zapewnić wsparcie prawne oraz okazać solidarność.

Wśród najczęściej stawianych zarzutów wciąż figurują:

☑️ art. 54 kw – „Naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych” czyli rzekomy udział w nielegalnym zgromadzeniu (zdecydowany lider wśród zarzutów)

☑️ art. 65 kw – niewylegitymowanie się na wezwanie funkcjonariusza

☑️ art. 65a kw – niestosowanie się do poleceń policji i utrudnianie czynności służbowych

☑️ art. 116 par. 1a kw – nieprzestrzeganie zakazów/nakazów/ograniczeń w czasie pandemii

☑️ art. 222 kk – naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza (też wychodzi na prowadzenie)

☑️ art. 224 kk – wymuszenie czynności urzędowych

☑️ art. 226 kk – znieważenie funkcjonariusza

☑️ art. 261 kk – znieważenie pomnika

☑️ art. 288 kk – zniszczenie cudzej rzeczy

☑️ art. 108 ustawy o zabytkach – uszkodzenie zabytku

ostatnio po demonstracji pod TK pojawiły się dodatkowo zarzuty naruszenia miru domowego (193 kk).

To, na co na pewno należy zwrócić uwagę, to skala policyjnej przemocy. W mediach społecznościowych bardzo często widzimy relacje osób, które jej doświadczyły – dostały gazem, pałką, butem, pięścią czy były brutalnie zatrzymywane. Na komisariatach także dochodziło do przemocy – psychicznej i fizycznej. Wszystkim tym osobom chcemy powiedzieć, że nie jesteście same. Zgłaszajcie się do nas jeżeli tylko potrzebujecie wsparcia emocjonalnego, obdukcji lekarskiej, nagłośnienia swojej sprawy, … .

Z jakimi problemami mierzyłyśmy się w ciągu tych 100 dni?

Zwrócimy uwagę na trzy z nich:

  • trudność w ustaleniu miejsca pobytu zatrzymania osoby – nawet mając dane osobowe i pełnomocnictwa, obrońcy i obrończynie zatrzymanych czasami przez wiele godzin nie mogły/li potwierdzić czy dana osoba przebywa na danym komisariacie. Zdarzało się, że w ciągu kilku minut dostawałyśmy od policji rozbieżne informacje co do miasta, w którym przebywa zatrzymana osoba
  • wywożenie osób daleko poza Warszawę – mimo że na stołecznych komisariatach były „wolne” miejsca, policja decydowała się czasem na wywożenie zatrzymanych do 7 innych miast. Wg nas miało to na celu utrudnienie osobom prawniczym i demonstracjom solidarnościowym dotarcia do zatrzymanych
  • prawnicy i prawniczki mierzyli się też z sytuacjami, w których przez wiele godzin nie były/li dopuszczan* do osób zatrzymanych, mimo że znajdowały/li się na właściwym komisariacie.

W tym miejscu należy więc podziękować wielu osobom, które włączają się w działania antyrepresyjne:

❤️ prawni.cz.kom – wielki szacunek za każdą noc, którą spędzacie na komisariatach, za każdą godzinę poświęconą pisaniu zażaleń, za każdy wykonany telefon i napisany mail, za determinację w poszukiwaniu zatrzymanych
🧡 ratowni.cz.kom medycznym – dosłownie, za wszystko co robicie.
💛 lotnej grupie antyrepresyjnej, która jest z Wami na ulicy udzielając podstawowych informacji antyrepresyjnych i pierwszej pomocy – bez was, kochane osoby, byłoby o wiele, wiele trudniej, a dużo rzeczy byłoby zwyczajnie niemożliwych!
💚 osobom udzielającym wsparcia emocjonalnego – jesteście niezastąpione i niezastąpieni!
💙 osobom, które przychodzą i współtworzą demonstracje solidarnościowe (gdziekolwiek policja nie wywiezie zatrzymanych) – ukłony na pomysłowość, determinację i gotowość do działania.
💜 osobom, które oferują herbatę i przekąski (Protestea 💛 ), transport, obiad, koce i wiele, wiele więcej podczas demonstracji solidarnościowych.
🖤 warszawskiej sambie – dzięki, że jesteście i ogrzewacie nas swoimi Rytmami Oporu

Dziękujemy też osobom robiącym foto- i wideorelacje. To dzięki wam możemy gromadzić tak ważne materiały i prowadzić do skutecznej obrony.

Wszystkie jesteście niesamowite i wszyscy jesteście niesamowici. To właśnie dzięki wam hasło „Nigdy nie będziesz szła sama” nabiera mocy. 100 dni za nami, ale to nie koniec. Walka trwa. Cieszymy się i jesteśmy dumne, że możemy być częścią czegoś tak wspaniałego.

Solidarność!

za kolektyw Szpila


zobacz też: Nie damy się zastraszyć! Podsumowanie represji policyjnych w ciągu miesiąca, Dość bezkarności i przemocy policyjnej! Podsumowanie wydarzeń 9/12, Raport (anty)represyjny. Warszawa, 22.10 – 22.12, Poranne podsumowanie zatrzymań z nocy z 28/29.01