Symulator protestów – gra w ryzyko i solidarność

Czasami trudno jest przekonać ludzi, że nawet pozornie nieważne decyzje podjęte przed protestem lub już w jego trakcie (jak wyposażenie plecaka czy telefon, który bierzemy ze sobą lub zdjęcia jakie nim robimy…) mogą mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ich własnego, i osób na około. Dlatego dzisiaj wracamy do super narzędzia, które opracowały osoby ze stanów zjednoczonych – symulator protestu J20. Lata lecą, Trump nie jest już u władzy, ale doświadczenie i wiedza zdobyte podczas tych protestów możemy śmiało wykorzystywać teraz u siebie. Niestety opcja gry jest tylko w języku angielskim. Jesli ktoś kiedyś będzie miał* przestrzeń na zrobienie wersji polskiej – będziemy was nosić na rękach

Symulacja nie odzwierciedla historii każdej osoby protestującej czy zatrzymanej, ani też nie uwzględnia w sposób systematyczny dramatycznie różnych doświadczeń ludzi w interakcji z policją i wymiarem sprawiedliwości w zależności od rasy, klasy, płci, orientacji seksualnej i mobilności fizycznej. Niemniej jednak zebrali/łyśmy narracje z różnych punktów widzenia, a zaletą tego formatu w porównaniu z linearnym modelem raportowania jest to, że pozwala on na uzyskanie wielu perspektyw i warstw rzeczywistości.

W grze gromadzi sie punkty na podstawie dwóch osi – ryzyka i solidarności. Ryzyko ocenia stopień niebezpieczeństwa, na jakie narażasz się poprzez swoje działania na ulicach i decyzje w procesie karnym; solidarność mierzy stopień, w jakim zakłócasz inaugurację Trumpa i przyczyniasz się do bezpieczeństwa innych protestujących i oskarżonych. Spróbuj zagrać tak, aby zminimalizować swoje ryzyko i jednocześnie zmaksymalizować wynik solidarności; następnie, jako ćwiczenie edukacyjne, zobacz, co się stanie, gdy spróbujesz zmaksymalizować ryzyko, na które się narażasz. Lekcje z tej gry mogą nie być prawidłowe dla każdej demonstracji lub sprawy sądowej w przyszłości, ale w przybliżeniu odzwierciedlają to, co wydarzyło się w Waszyngtonie 20 stycznia 2017 r. i później.

J20 Protest Simulator. Choose Your Own Adventure in the Streets And Courts of Washington, DC

za: Anarchistyczny Czarny Krzyż