Kolektyw Szpila nominowany do „nagrody stołka”

Szpila została nominowana do Plebiscytu Stołka za rok 2020, organizowanego przez Gazetę Wyborczą. Prawdopodobnie dobrze byłoby się do tej nominacji odnieść, a przynajmniej dać Wam znać, że taka się pojawiła. Chciałybyśmy podzielić się swoimi przemyśleniami, bo to wyróżnienie wywołuje w nas różne odczucia.

Przede wszystkim, oczywiście, przyjemnie jest zobaczyć i odczuć wzrost zainteresowania problemami represji oraz osób, które walczą przeciwko nim na co dzień. Tym bardziej, że często jest to zupełnie niewidzialna, a przez wiele lat także niedoceniana praca. Szpila miała niejako szczęście, że przebiła się ze swoim przekazem i obecnością, co z jednej strony nas cieszy i daje energię do dalszego działania, ale z drugiej tworzy potrzebę powiedzenia jeszcze raz głośno o wszystkich osobach i grupach, które mimo podobnej tytanicznej pracy nie spotykają się z takim publicznym docenieniem. A takich osób i grup, pracujących ramię w ramię nad bezpieczeństwem, walczących o spawiedliwość społeczną i pawdziwą zmianę, jest wiele. Tak samo wiele osób włączyło się w działania solidarnościowe oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas protestów podczas ostatnich miesięcy. Bez tych wszystkich ludzi, z którymi tworzymy wspólny front na ulicach, bez pomocy wzajemnej i solidarności, wszystko dzisiaj wyglądałoby dużo gorzej.

Do takich nagród nominowane powinnyśmy być więc wszystkie i wszyscy, bo to nasza wspólna sprawa i wspólny sukces. Lista oddolnie zorganizowanych grup, które pojawiły się w ostatnim czasie aby wspierać protesty jest bardzo długa. Szczególne słowa podziękowania i ogromnego szacunku kierujemy też do ekip, z którymi mamy przyjemność współpracować najczęściej:

  • najdzielniejszej ekipy lotnych, czyli tej części grupy antyrepresyjnej, z którą spotykacie się na demonstracjach
  • grupy prawniczej, czyli osób które całe noce spędzają na komisariatach
  • grupy medycznej, która jest zawsze, często będąc na nogach po kilkadziesiąt godzin
  • Protestea, która wspiera każde demo i soli-demo
  • kanału informacyjnego https://t.me/gdziecowwa
  • wszystkich osób, które niezmordowanie biorą udział w demach solidarnosciowych
  • warszawskich kolektywów, które wspierają te demonstracje swoimi samochodami i nagłośnieniem

Dlatego właśnie uważamy, że ta nominacja jest dla nas wszystkich – zarówno obecnie protestujących, jak i dla osób które od lat oddolnie organizowały się w ramach pomocy wzajemnej. My jako Szpila nie jesteśmy ani pierwsze, ani ostatnie. Jesteśmy, i chcemy być, częścią większego ruchu na rzecz zmiany.

kolektyw szpila