9 lat rewolucji w rożawie. Wezwanie do akcji

9 lat rewolucji w rożawie. Nadal jesteśmy zjednoczone w walce.
Solidarność z antyfaszystowskim ruchem oporu górskiej partyzantki i ludnością rożawy.

19 lipca 2012 mieszkańcy kobane wzięli los we własne ręce, wypędzili pachołków Asada i rozpoczęli budowę własnego samozarządzania. Następnego dnia, 20 lipca, to samo zrobili mieszkańcy Afrin, a w następnych miesiącach ich śladami podążali mieszkańcy cizire. Od wtedy minęło 9 lat.

Rożawa to walka za nas wszystkie

Przez te dziewięc lat rożawa była i nadal jest atakowana militarnie, ekonomicznie, ideologicznie, społecznie, dyplomatyczno-politycznie, i psychologicznie. Rożawa i Ruch Wolnościowy w czterech częściach kurdystanu – pomimo trudnej i skomplikowanej sytuacji i warunków – pokazały przez te dziewięć lat, że są folwarkiem antyfaszyzmu. PI (Państwo Islamskie) zostało zniszczone a granice autonomii broniły się przed wszelkimi próbami naruszeń ze strony regionalnych i międzynarodowych imperialistycznych sił. To dlatego rożawa jest walką za nas wszystkie, symbolem nadziei, symbolem tego, że nawet 21 wieku represjonowane mogą wziąć los we własne ręce i pisać własną historię odnoszącego sukcesy oporu i wyzwolenia.

Rożawa to nasza wspólna rewolucja

Rożawa stała się rewolucją przyszłości dla życia w wolności. W tej socjalistycznej rewolucji 21 wieku jest miejsce dla każdego. Tutaj, w regionie przez stulecia niszczonym przez kolonializm, nacjonalizm i rasizm, kurdowie i arabowie, armeńczycy i asyryjczycy, muzułmanie i chrześcijanie żyją obok siebie i starają się sami zmieniać swój świat. Rożawa jest naszą wspólną rewolucją, wskazując drogę wyzwolenia kobiet, gospodarki ekologicznej, i samodzielnie budowanej oddolnej demokracji. Rożawa to dowód, że kapitalizm nie jest „końcem historii”, ale że my same możemy pisać dalszą historię i pokonać kapitalizm.

Efrîn, Serêkaniyê, Heftanîn, Metîna, Zap i Avaşîn – Antyfaszystowski opór

Rożawa i rewolucja w kurdystanie są atakowane, poniważ, jakkolwiek niewielkie są geograficznie, podważają istniejący stan rzeczy i pokazują jasną alternatywę. Rewolucja w kurdystanie stała się więcej niż cierniem w boku imperialistów i faszystów. Dla nich reprezentuje ona wszystki, czego najbardziej się boją. Na tym tle robią wszystko, co mogą, by złamać gwaranty rewolucji, PKK i partyzantkę. Atak tureckich faszystów nna wyzwolone góry w Strefach Obronnych Medyny to atak na wszystkie osiągnięcia rewolucji. Podczas gdy rewolucja nadal jest broniona na frontach efrin, sere kaniye i gire spi, jest broni się dziś w medynie, zap i avasin.

Partyzantka, ludzie i międzynarodowa solidarność

Zwycięstwo nad faszyzmem – który terroryzuje mieszkańców regionu i okupuje i kolonizuje kurdystan – nie jest odległe. To zwycięstwo jest możliwe tu i teraz, o ile zdamy sobię sprawę, że nie ma różnicy pomiędzy partyzantką a rożawą, że każdy atak na partyzantkę jest też atakiem na rożawę. Grupy partyzanckie, mieszkańcy północnego i południowego kurdystanu, a także rożawy, stawiają bohaterski opór. Opór przeciwko faszyzmowi i kolonializmowi, na rzecz samodeterminacji i wolnego, godnego życia.

Musimy bronić rewolucji w rożawie tak samo, jak w 2014 międzynarodowo broniłyśmy kobane, w 2018 efrin a w 2019 sere kaniye. Teraz musimy bronić jej międzynarodowo okazując solidarność z partyzanką i walcząc z faszyzmem wszędzie, gdzie go spotkamy. W 9 rocznicę rewolucji w rożawie, w duchu bohaterskiego oporu bojowniczek w medynie, zap i awasin, wzywamy was, żebyście zakłócały, blokowały i okupowały turecki faszyzm, jego instytucje i międzynarodowych kolaborantów.

W dniach 17 – 19 lipca wyjdźmy na ulice w solidarności z oporem partyzantki, w radości z urodzin rewolucji, i w niemawiści do faszyzmu i niech nasza wściekłość radość wyrażają się na twórcze sposoby, szczególnie w twórczych akcjach przeciw przemysłowi turystycznemu 19 lipca!

Razem, nadal jednoczymy się w oporze!
Razem, pokonamy turecki faszyzm!
Razem, obronimy rożawaę!
Razem, obronimy kurdystan!

Rise Up 4 Rojava – Campaign
Internationalist Commune of Rojava
Young Internationalist Women

Koncepca Dni Akcji w rocznicę rewolucji w rożawie

Dni akcji: 17 – 19 lipca 2021

Slogan: Nadal jednoczymy się w walce; Smash Turkish Fascism

Hashtagi: #UniteInResistance #SmashTurkishFascism #RiseUp4Rojava #RiseUp4Kurdistan #DefendKurdistan

Skupiamy się na: Osiągnięciach 9 lat rewolucji; tym, że partyzantka jest gwarantem obrony rewolucji w rożawie i wszędzie indziej

Idea i plan:

1) 17 – 18 lipca: Demonstracje i działania solidarnościowe wszędzie, by uczcić rewolucję i opór grup partyzanckich.

2) 19 lipca: Zdecentralizowane działania przew tureckiemu faszyzmowi – skupione głównie na turystyce

tłumaczenie z riseup4rojava.or