Duch 15 sierpnia żyje!

Duch 15 sierpnia żyje!

Zjednoczone w walce z bohaterską walką partyzankti o wolność!

Przejdźmy do czynów i razem zniszmy turecki faszyzm!

15 sierpnia to nie byle data. Od 37 lat jej historyczne znaczenie jest pamiętane w kurdystanie, na bliskim wschodzie, w europie i dalej. To nie tylko ważny dzień, ale początek epoki nadziei, oporu, i rewolucyjnej walki, która trwa i odnawia się w codziennych trudach w kurdystanie, dając inspirację milionom na całym świecie!

15 sierpnia 1984 zaczęła się walka zbrojna kurdyjskiego ruchu wolnościowego i wojna partyzancka, gdy siły PKK – po latach przygotowań – zaatakowały komisariaty i posterunki wojskowe w eruh and Şemzinan w okupowanym północnym kurdystanie (bakurze), dając zdecydowaną odpowiedź dla tureckiego kolonializmu i stowrzyły punkt zwrotny w rozpowszechnionej wówczas atmosferze beznadziei i porażki. Zecydowane akcje małej grupy dowodzonej przez Şehîda Agita (Mahsuma Korkmaza) przeciw tureckim faszystom przełamały atmosferę porażki i kontynuowały dziedzictwo bohaterskiego oporu więziennego 14 lipca 1982. Po faszystowskim zamachu stanu w turcji 12 września 1980 większość ruchów rewolucyjnych i głosów sprzeciwu zostało albo zmiażdżonych, albo szukały schronienia na wygnaniu. Ale opór w niesławnym więzieniu w amed w 1982 i zdecydowane akcje 15 sierpnia 1984 zszokowały faszystów i nie tylko rozpoczęły ale i zamanifestowały proces rewolucyjny, który trwa do dziś!

Działania małej grupy wkrótce stały się walką milionów. Masowe powstania w talach 90-tych, osiągnięcia na polu polityki demokratycznej i rewolucja w rożawie – wszystko to nie byłoby możliwe gdyby nie ofensywa 15 sierpnia. 15 sierpnia to nie zwyczajna rocznica czy po prostu dzień pamięci; 15 sierpnia to początek dziś przełomowego procesu rewolucyjnego w regionie; to dzień, by odnowić naszą obietnicę, by kontynuować rewolucyjną walkę z determinacją każdego dnia!

Duch zdecydowanego oporu 15 sierpnia z najwyższym oddaniem i heroizmem oddają codzienne walki partyzantek przeciw tureckiemu faszyzmowi. Już ponad 100 dni partyzantka pisze kolejną epicką historię, stawiając bohaterski opór i broniąc rewolucji na bliskim wschodzie i poza nim przeciw totalnemu atakowi faszystowskiego państwa tureckiego na będące pod kontrolą partyzantki regiony Metîny, Zap, i Avaşîn od 23 kwietnia tego roku. Faszystowska dyktatura AKP-MHP w turcji zrobiła wszystko, szczególnie z dokładną koncepcją na ostatnie 6 lat, by złamać wolę wolności i oporu kurdów i wszystkich antyfaszystowskich sił w regionie. Obecny totalny atak faszystowskiego państwa tureckiego jest kontynuacją wojny w miastach północnego kurdystanu w 2015 i 2016, inwazji na Efrîn w 2018, Girê Spî i Serêkaniyê w 2019, a także wojnach agresji przeciw partyzantkom na obszarach Xakurkê i Heftanîn. Nie możemy podkreślić tego wystarczająco: stanie po stronie i bronienie osiągnięć rewolucji w rożawie oznacza też stanie po stronie i bronienie bohaterskiej walki partyzantki, trwającej w duchu oporu i rewolucyjnej determinacji 15 sierpnia.

Turecki faszyzm nie może działać sam. Rewolucja w kurdystanie i na bliskim wschodzie jest co dzień atakowana przez oportunistyczne i imperialistyczne rządy na świecie, szczególnie USA i zachodniej europy, a także inne państwa, które wraz z kolaborantami i kapitalistycznymi beneficjentami dającymi wsparcie technologiczne, wojskowe, finansowe, polityczne, i dyplomatyczne umożliwiają ataki faszystowskiego reżimu AKP-MHP.

Dlatego, jako siły antyfaszystowskie i rewolucyjne, jest ważne, byśmy dalej okazywały solidarność i broniły rewolucji podejmując działania przeciw wszystkim miejscom wojskowej, dyplomatycznej, i gospodarczej współpracy z tureckim faszyzmem w naszych krajach i na całym świecie.

Wzywamy wszystkich, aby dalej jednoczyli się w walce! Przejmijcie inicjatywę wychodząc z kreatywnymi działaniami na ulicę!

Blokujcie, utrudniajcie, okupujcie.

Zobaczcie mapę celów na stronie RiseUp4Rojava!

W duchy 15 sierpnia i zjednoczone z walką partyzancką pokonamy turecki faszyzm, obronimy kurdystan i zbudujemy wolne życie.

Rewolucja na bliskim wschodzie zwycięży – faszyzm zostanie zniszczony.

Niech żyje międzynarodowa solidarność!

Internationalist Commune of Rojava
Young Internationalist Women
RiseUp4Rojava Campaign

tłumaczenie z riseup4rojava.org