Świat bez (brutalności) policji? – projekcja filmów + dyskusja [25 sierpnia]

Warszawska grupa Anarchistycznego Czarnego Krzyża zaprasza was na projekcje filmów w ramach Tygodnia Solidarności z Uwięzionymi Anarchist.k.ami.

W środę 25 sierpnia od godz. 19:00 odpalimy dla was dwa krótkometrażowe filmy, które będą zachętą do dalszej dyskusji o przemocy policyjnej, roli tej instytucji, a także zadania sobie pytania – czy są alternatywy?

Zaczniemy od 30 minutowego dramatu „Dwóch nieznajomych” o mężczyźnie uwięzionym w pętli czasu, w której musi mierzyć się z policjantem. Zaraz po nim przejdziemy do dokumentu stworzonego przez anarchistyczną ekipę SubMedia, w którym przyglądamy się instytucjonalnej przemocy, historii policji w stanach zjednoczonych, militaryzacji i codziennym oporze wobec tej przemocy. Zastanowimy się także jakie są podobieństwa i różnice między stanami zjednoczonymi, a europą.

Opis od SubMedia:

Policja stoi w pierwszym szeregu państwa, a jej zadaniem zadaniem jest obrona i wzmacnianie wszystkich bezprawnych hierarchii władzy. Jest uzbrojonym ramieniem białej supremacji, a jej pracownicy dostają płatne urlopy za mordowanie Czarnych dzieci na ulicach. To oni pukają do drzwi, by eksmitować cię z twojego domu. Są nalotem oddziału SWAT, który zastrzeli twojego psa. Są skorumpowanymi nadzorcami getta, barrio, faveli. Są nieoznakowanym radiowozem, który zwalnia, aby napastować osobę świadczącą usługi seksualne. Są bezwzględnymi przesłuchującymi ofiary gwałtów. Są obrońcami buldożerów i rurociągów. To pałki, błyskawice i gumowe kule używane do rozbijania naszych demonstracji i tłumienia naszych zamieszek. Są strażnikami kapitału. Są ciemiężycielami. I bez wyjątku… wszyscy oni są draniami.
Rządy na całym świecie podwajają wysiłki na rzecz rozwoju (ich własnego) bezpieczeństwa wewnętrznego, co jest konsekwencją narastających kryzysów i ich zagrożenia dla stabilności władzy. W wielu przypadkach przybrało to formę intensywnej militaryzacji i szkoleń o charakterze “anty-rebelianckim”, “anty-ekstremistycznym”, “tłumienia zamieszek”… procesu, który zaciera tradycyjną granicę między krajową policją a siłami wojskowymi. Jednak dalsze wyposażanie policji w sprzęt nie ma nic wspólnego z pierwotnymi przyczynami ucisku, wyzysku i ekologicznej destrukcji, które podsycają społeczną rewoltę… a wręcz przeciwnie, tylko zwiększa stawkę.

Środa, godz. 19:00, Cafe Kryzys
Wstęp wolny

Na miejscu będzie także distro ACK i możliwość napisania listów do uwięzionych.

23-30 sierpnia

Międzynarodowy Tydzień Solidarności z Uwięzionymi Anarchist.k.ami to inicjatywa grup Anarchistycznego Czarnego Krzyża z całego świata. Podczas tygodnia na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i akcje solidarnosciowe upamiętniające uwięzionych anarchistów i anarchistki. To szczególny tydzień w roku, kiedy mobilizujemy się globalnie, aby pokazać naszym przyjaciołom i przyjaciółkom, że nie są sami, i nie są zapomniane.

Dopóki wszystkie nie będą wolne!
Dopóki wszyscy nie bądą wolni!