Wezwanie do Miedzynarodowych Dni Akcji – 26 – 28 listopada 2021

W Kurdystanie 2021 jak dotąd był rokiem naznaczonym oporem i walką. Na wszystkich frontach, od rożawy po miasta i góry południowego i północnego Kurdystanu faszystowskie państwo tureckie kontynuowało ataki na wszystkich poziomach przeciwko ludziom i ruchowi wolnościowemu. W rożawie turcja odcina regionowi wodę, wymuszając zmiany demograficzne na okupowanyh terytoriach efrîn, serêkaniyê i girê spî, stale bombarduje şehbę, minbic, eyn îsę i til temir i grozi kolejnymi szeroko zakrojonymi inwazjami. W şengalu, rożawie i południowym Kurdystanie państwo tureckie stale bierze na cel liderów ruchu oporu i cywilów za pomocą dronów-morderców. Od początku roku turecka armia rozpoczęła wielką operację przeciw Stref Obronnych Medyny, która od dziesięcioleci były terytoriami kontrolowanymi przez partyzantkę. Próbują posuwać się naprzód na ziemi z pomocą tysięcy żołnierzy i najemników, masowym stosowaniem artylerii, nieustannym nadzorem z powietrza i atakami powietrznymi. Mimo wszystkich trudności, regularnemu stosowaniu broni chemicznej przez armię turecką i KDP, wspierające inwazję z przeciwnego kierunku, przez ponad pół roku partyzantka skutecznie stawiała opór i utrzymywała pozycje. Powstaje historia bezkompromisowego antyfaszystowskiego oporu, tak wiele wspaniałych kobiet i mężczyzn straciło życie i tak wiele więcej codziennie stawia swoje życie na szali, mając jeden cel: Zniszczyć turecki faszyzm!

Turecki faszyzm działa wyłącznie dzięki wsparciu, jakie dostaje na polu międzynarodowym. To wsparcie czasem jest otwarte i aktywne, czasem skrywane i pasywne. Tak czy inaczej, to wsparcie jest powodem, dla którego nadal trwa okupacja, wyzysk, zabijanie i wojna w regionie. Razem możemy obalić rząd AKP-MHP – jeśli wesprzemy partyzantkę i powstaniemy dla rożawy, jeśli nałożymy silne naciski na tych, którzy zarabiają na faszystowskim reżimie w turcji, wtedy możemy policzyć ostatnie dni reżimu.

Celujmy w okupację efrîn

Efrin jest pod turecką okupacją od marca 2018. Od tego czasu państwo tureckie wyzyskuje bogactwa efrîn. Jednym z przykładów jest efrîńska oliwa z oliwek, eksportowana na cały świat. Spójrz na tę listę i zobacz czy i gdzie w twoim kraju sprzedaje się oliwę z efrîn, finansując turecką okupację i islamistyczne gangi w regionie. Teraz przejmij inicjatywę i działaj kreatywnie, by powstrzymać tych, którzy zarabiają na okupacji!

Celujmy w światowy przemysł zbrojeniowy

W przeszłości wiele firm i rządów deklarowało, że nie będzie dalej sprzedawać broni tureckiej armii, ale musimy zdać sobie sprawę, że nadal dostaje ona wiele broni i innych rodzajów zaawansowanej technologii wojskowej. Połóżmy temu kres i blokujmy, zakłucajmy i okupujmy lokacje i biura przemysłu wojskowego! W tym celu spójrz na naszą zaktualizowaną Mapę Celów i przejdź do działania: https://riseup4rojava.org/take-action/ i https://riseup4rojava.org/weapon-industry/.

Celujmy w polityczne i dyplomatyczne wsparcie tureckiego faszyzmu

Reżim Erdoğana legitymizuje się międzynarodowym wsparciem dyplomatycznym i politycznym, nigdy nie miał lub dawno stracił tę legitymizację wśród mieszkańców turcji i kurdystanu. Gdziekolwiek mieszkasz, są tam frakcje polityczne, instytucje i partie, które otwarcie lub skrycie wspierają Erdoğana i faszystowskie państwo tureckie. Potępcie je, konfrontujcie i sprawcie, że pożałują kolaboracji z faszystowskim reżimem!

Potępmy stosowanie broni chemicznej przez turecką armię

W przeszłości turcja była kilkukrotnie oskarżana o stosowanie broni chemicznej, ale od początku tego roku broń chemiczna stała się jej codziennością. Partyzantka HPG nieraz wzywała do międzynarodowego dochodzenia w tej sprawie, a więc i międzynarodowego potępienia. To oczywiste, że broń chemiczna jest stosowana przeciw partyzantce tylko z jednego powodu, a mianowicie dlatego, że turecka armia nie jest zdolna posuwać się za pomocą konwecjonalnej broni. By to ukrócić, wesprzyjmy wezwanie ruchu do międzynarodowego potępienia. Jednocześnia wspierajmy partyzantkę bardziej bezpośrednio, wydając pieniądze na maski gazowe: https://widnet.org/.

Wspierajmy Partyzantkę i Ludowy Opór

Partyzantka, YPG i YPJ, mieszkańcy rożawy i północnego Kurdystanu stawiają opór wszystkimi możliwymi środkami. Musimy rozumieć, że każda porażka tam będzie miała negatywny wpływ na wszystkie nasze walki na świecie, ale z drugiej strony każde zwycięstwo tam wzmoci nasze walki przeciw faszyzmowi i o wolność na całym świecie.

Wspierać partyzantkę znaczy wspierać PKK

27 listopada przypada 43 rocznica powstania Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Gratulujemy tego wszystkim walczącym towarzyszom i mieszkańcom Kurdystanu i wzywamy wszystkich, by okazali tego dnia swoją solidarność z PKK. Ich walka jest słuszną walką o samodeterminację i wolność, zasługuje na wsparcie opresjonowanych ludzi na całym świecie.

W tych kwestiach wzywamy wszystkich, by podjęli działania w swoich krajach 26, 27 i 28 listopada tego roku. Bądźcie kreatywne! Blokujcie, zakłócajcie i okupujcie! Demonstrujcie i protestujcie! Bierzcie za cel zarabiających na wojnie! Pokażcie solidarność z antyfaszystowskim oporem w Kurdystanie!

Razem zniszczymy turecki faszyzm, powstaniemy dla rożawy i będziemy stać za guerillą!

#SmashTurkishFascism, #RiseUp4Rojava, #StandwithGerîla!

Coordination of #RiseUp4Rojava – Campaign

za RiseUp4Rojava.org