Rocznica śmierci Milo Mazurkiewicz. Pamiętamy.

TW: transfobia, samobójstwo.

06.05.2019 roku, osoba aktywistyczna Milo Mazurkiewicz postanowiła zakończyć swoje życie skacząc do Wisły z Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Mimo, że bezpośrednią przyczyną śmierci było utonięcie, nie bez znaczenia jest transfobia, której Milo doświadczało.

Każda z nas (osób transpłciowych) zetknęła się z różnymi formami transfobii przynajmniej kilka razy w życiu. Jednym z „argumentów” mających uzasadniać toczenie beki z transpłciowości są statystyki wskazujące na duży odsetek samobójstw wśród osób transpłciowych. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kiedy pej jakiegoś mainstreamowego medium zaczyna pisać o osobach transpłciowych, nawet jeśli sam materiał jest git, w komentarzach od razu zlatują się osoby deklarujące chęć „naprawy transów” bądź „roztrzelania podludzi”.

Kiedy osoba transpłciowa próbuje wytłumaczyć swoją perspektywę pod takim postem, zarzucana jest agresywnym spamem (osobiście dostawałom groźby śmierci czy polecenie udania się do obozu koncentracyjnego w korei północnej). Co chwilę czytamy na swój temat okropne rzeczy, że jesteśmy dziwolągami, zboczeńcami, zdrajcami płci, że wymyślamy sobie (zwłaszcza w przypadku osób niebinarnych). Hej, transfobie, myślisz że to się nie przyczynia do takich, a nie innych statystyk?

Idąc głębiej, wiele rodzin odrzuca swoje dzieci, gdy dowiaduje się, że są transpłciowe. Wiele młodych osób „T” musi bardzo szybko się usamodzielnić i często polega na internetowych zrzutkach, gdyż jeśli chcą żyć w zgodzie ze sobą muszą wyłożyć wielkie sumy na lekarzy i leki. Osoby niepełnoletnie są narażone również na skierowanie na pseudonaukową „terapię” konwersyjną, która rzekomo ma ich wyleczyć z transpłciowości. W rzeczywistości konsensus seksuologów jest taki:

🔴 Transpłciowości nie „wyleczysz”, można zmniejszać dysforię płciową. Ważnym elementem w pokonywaniu dysforii przez osobę trans jest wsparcie bliskich. Akceptacja ma duże znaczenie. Jej brak prowadzi do depresji. 🔴

Hej, transfobie, myślisz że to się nie przyczynia do takich, a nie innych statystyk?
W tę smutną rocznicę chciałybyśmy uczcić pamięć wszystkich osób trans zabitych przez transfobię. #RestInPower #transrightsarehumanrights

Wiejski