Zapatyści wobec ataków „LosArdillos” i państwa meksykańskiego

Aby stawić czoła śmierci, która nawiedza nasze wspólnoty, więcej organizacji i godnego gniewu | COMMUNIQUÉ Z CIPOG-EZ – 09.05.22

Do Zapatystycznej Armij Wyzwolenia Narodowego
Za Narodowy Kongres Rdzennych
Do Rdzennej Rady Rządu
Za Krajową i Międzynarodową Sextę
Za Sieci Oporu i Rebelii
Do Sieci Przeciwko Represjom i Solidarności
Do organizacji praw człowieka
Do mediów

Kto kładzie trupy?

Rankiem 6 maja około godziny 9:00 zaginęło dwóch naszych braci ze wspólnot tworzących CIPOG-EZ. Marcos Campos Ahuejote z gminy Xicotlán i Lorenza Chantzin Paxacuasingo z Acahuehuetlán zostali zatrzymani i zaginęli.

Władze chcą, abyśmy uwierzyli, że „ich ciężarówka zjechała z drogi, a oni zginęli w wypadku samochodowym” – podsumowują. Rankiem 7 maja znaleziono ich martwych, z oznakami tortur, w miejscu, którego krewni i członkowie organizacji już wcześniej szukali, na autostradzie, na odcinku z wybojami, rano i tak, że nikt tego nie zauważył. Tak absurdalny jest sposób, w jaki rząd ukrywa prawdę i chroni tych, którzy prześladowali nas przez lata, mordując, porywając i torturując tych z nas, którzy należą do 26 wspólnot regionu Montaña Baja w Guerrero i którzy są częścią CIPOG-EZ. Zły rząd przekształca swoją systematyczną przemoc, wojnę na wyniszczenie, w wypadki samochodowe.

Dzisiaj, w kolejnej codziennej scenie, otrzymaliśmy ciała naszego rodzeństwa Marcosa Campos Ahuejote i Lorenzy Chantzin Pochacuacingo. Dziś rodziny i społeczności opłakują i czczą swoich zmarłych.

Nawet dziś złe rządy udają, że nic się nie dzieje. Dla nich jesteśmy niczym. Liczba ofiar śmiertelnych tylko wzrasta, ale dopóki nie przekracza liczby z poprzedniej administracji, wszystko jest w porządku; mogą się chwalić, że w tej administracji było mniej ofiar śmiertelnych niż w poprzedniej, liczba wyborców pozostaje.

Dziś mówimy złym rządom, że wiemy, iż to one są przestępcami, przez działanie lub zaniechanie, ponieważ wiedzą, że ci, którzy nas zabijają, „Los Ardillos”, są w ich własnych instytucjach, należą do prokuratury, policji miejskiej i rządu Guerrero. Ta narko-paramilitarna grupa działa całkowicie bezkarnie, ustawia punkty kontrolne i morduje naszych braci i siostry, a gubernator Evelyn Salgado o tym wie, ale nie tylko, ponieważ rząd federalny również milczy w obliczu śmierci, która przetacza się przez nasz stan i kraj.

Obarczamy zły rząd federalny, rząd Evelyn Salgado i władze miejskie odpowiedzialnością za to, co może się stać z koordynatorami i promotorami CIPOG-EZ Jesúsem Plácido, Nicéforo Navą, Delfino Sánchezem, Sixto Mendozą, Benjamínem Sánchezem, Prisco Rodríguezem, Adánem Linaresem, Guillermo Morales Hilario, a także chłopcy i dziewczęta, kobiety, mężczyźni, dziadkowie i babcie z naszych 26 społeczności, ponieważ powszechnie wiadomo, że „Los Ardillos” poruszają się i kontrolują trasy prowadzące z Tlapa do Chilapa, z Chilapa do Chilpancingo, z Chilapa do José Joaquín de Herrera.

Nazwiska tych, którzy wywołali przemoc w tym regionie, są dobrze znane: „Los Ardillos”, Celso Ortega i ludzie, którzy tworzą grupę narko-paramilitarną, zwłaszcza Audencio Lucas Rosario.

Wzywamy ONZ i Organizacje Praw Człowieka do potępienia zbrodni, na które państwo meksykańskie pozwala mieszkańcom naszych społeczności. Wzywamy również organizacje solidarnościowe, naszych braci i siostry z Sexta, aby nadal zwracały uwagę na naszą sytuację, tak jak to robiły do tej pory.

Nigdy nie pogodzimy się z tym, że tortury, zaginięcia i zabójstwa są naszym przeznaczeniem, niezależnie od tego, jak bardzo złe rządy normalizują i ukrywają te zbrodnie. Będziemy kontynuować walkę o życie naszych wspólnot.

Rada rdzenna i ludowa Guerrero-Emiliano Zapaty, 9 maja 2022
londonmexicosolidarity.wordpress.com