Osiem lat po ataku ISIS na Shengal

03.08.2014 ISIS zaatakowało Shengal, miejsce zamieszkane przez Jazydów.

Siły Peshmergi uciekły i pozostawiły Jazydów bez żadnej ochrony. ISIS dokonało ludobójstwa, zabijając 5 tysięcy osób. 5600 kobiet zostało uprowadzonych i zniewolonych, niekiedy razem z ich dziećmi. Ci, którzy nie mogli uciec do gór Sinjar, zostali pozostawieni bez jedzenia i wody.

Pierwszą linią, która rzuciła się do obrony mieszkańców Shengal były jednostki HPG i YJA Star Units przybyłe z gór. Później przybyły YPG i YPJ i razem, po ciężkich walkach i mimo poniesienia ofiar, udało im się otworzyć korytarz bezpieczeństwa, aby uratować nawet 18 tysięcy Jazydów.

Czołowi dowódcy PKK, którzy utworzyli humanitarny korytarz do gór Sinjar, stworzyli ruch oporu przeciwko ISIS i odegrali główną rolę organizując społeczności Kurdów i Jazydów po ludobójstwie, zostali zabici przez członka NATO, Turcję:

Mam Zekî Shingali
Egîd Civyan
Dilşer Herekol

Dzięki pomocy Kurdów, Jazydzi byli w stanie stworzyć własne jednostki obrony: YBS i YJS.

Kto uratował Jazydów, podczas gdy świat obserwował ludobójstwo dokonywane przez ISIS? Ci, których Zachód nazywa dziś terrorystami i których los nie jest tak ważny, jak los Ukraińców, mimo że znajdują się w identycznej sytuacji, a nawet gorszej, bo zachód nie śle tak chojnie pomocy dla Kurdów i Jazydów.