Dlaczego wybuchła druga wojna światowa?

Dlaczego II Wojna Światowa wybuchła? Niemieckie społeczeństwo, borykające się z hiperinflacją, bezrobociem, nędzą i utratą wpływów przez postanowienia Traktatu Wersalskiego, dało się omamić nacjonalistycznym hasełkom. Że niemcy to „rasa panów”, lepsza od wszystkich innych i dlatego to właśnie ona powinna rządzić pozostałymi nacjami, a najlepiej narzucić im swój styl życia oraz zdegradować „gorsze rasy”.

Każdy nacjonalizm potrzebuje wroga. Antysemityzm był obecny w Europie od setek lat i historie o złych żydach były znane już wcześniej. Ze względu na panującą sytuację, ludzie musieli znaleźć winowajcę i tak jak w przypadku „Czarnej Śmierci”, wina i tutaj padła na potomków Dawida. Tworzenie gett i obozów koncentracyjnych także nie było niczym nowym. Te pierwsze powstały na przestrzeni lat w Europie, najbardziej znane w Rzymie w 1555, z inicjatywy Papieża Pawła IV, zaś twórcami pierwszych obozów koncentracyjnych byli brytyjczycy i hiszpanie, tworzyli je w swoich koloniach.

Nie jest tajemnicą, że Hitler brał przykład z Mussoliniego. Ten włoski fan wiszenia głową w dół również doskonale wykorzystał nastroje rozgoryczenia po Wielkiej Wojnie, jednak o ile zwycięstwo faszystów we włoszech trudno zaliczyć do demokratycznych, tak w 1933 roku, naziści wygrali bez żadnych fałszerstw. Faszyści urośli w siłę dzięki wsparciu kapitalistów, którzy płacili im za rozbijanie ruchów pracowniczych podczas Czerwonego Dwulecia, kiedy to robotnicy zaczęli organizować się i przejmować zakłady pracy, zarządzając nimi autonomicznie.

Wbrew nazwie (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników), która jest notabene oksymoronem, i błędnym przeświadczeniu, że w państwie totatalnym nawet ekonomia musi być podporządkowana państwu, III Rzesza nie zakazywała prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wręcz przeciwnie, prywatyzowała państwowe zakłady i korzystała z dobrodziejstw prywatnych korporacji. Nie da się jej więc zakwalifikować nawet do kapitalizmu państwowego, występującego w tym samym czasie w ZSRR.

Mimo widocznych gołym okiem imperialnych ambicji Hitlera, Liga Narodów nie kwapiła się powstrzymania III Rzeszy, jawnie łamiącej postanowienia Traktatu Wersalskiego. Nawet po Anschlussie Austrii i Traktacie Monachijskim, wielka brytania, francja i USA nie miały odwagi powiedzieć „stop”. Nawet po 01.09.1939, gdy rozpoczęła się inwazja na II Rzeczypospolitą, rządzący UK i francji czekali dwa dni z wypowiedzeniem wojny, jednak tylko na papierze, ponieważ nie przyszły z pomocą.

Dziś, w świecie, w którym największe państwowe potęgi posiadają broń jądrową i innego rodzaju specjalistyczny sprzęt wojskowy, otwarty konflikt zbrojny skończyłby się tragicznie dla obu stron. Dlatego przy okazji obecnego konfliktu pomiędzy ukrainą, a rosją, zachód stara się walczyć z Putinem w sposób dyplomatyczny i ekonomiczny, jednocześnie dostarczając ukraińcom broń. Każdy wie, kto kogo w tej wojnie popiera, jednak dla dobra kapitału (bo raczej nie zwykłych ludzi) nikt nie chce iść w otwarty konflikt zbrojny.

Tak jak niemieckie firmy zarabiały krocie dzięki zamówieniom dla rządu w latach trzydziestych i czterdziestych, tak rosyjskie firmy liczą zyski z coraz droższych cen surowców energetycznych i nowych rynków zbytu, jakimi są chociażby indie. Mit wielkości rosjan, o którym mówił przez lata Putin, również się kruszy. Trzydniowa operacja trwa już pół roku i wiele wskazuje na to, że to ukraina wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu, co tylko jeszcze bardziej upokorzy mocarstwo, coraz bardziej staczające się w faszyzm.

Tak jak ostatecznie faszyzm we włoszech, niemczech, hiszpanii i innych krajach na świecie padł, tak mamy nadzieję, iż doczekamy się jego upadku także w rosji, a nacjonalistyczne tendencje na świecie będą słabły w imię solidarności bez względu na pochodzenie.

Wiejski