Brygada Syndykalistyczna w Powstaniu Warszawskim

06.09.1944 roku, 104 Kompania Syndykalistów została rozbita przez nazistów podczas walk na Powiślu. Ocaleni formułują Brygadę Syndykalistyczną w Śródmieściu.

🔫 W pierwszej fazie powstania walczyli na Starym Mieście. Grali główną rolę m. in. przy zdobywaniu Zamku Królewskiego, katedry Św. Jana, Pałacu Krasińskich i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. W tych budynkach zdobyli masę broni, dlatego też, według relacji powstańców, byli najlepiej uzbrojonym oddziałem walczącym na Starówce.

💥 To powodowało, że często przydzielano im zadania specjalne, np. zdobywanie kluczowych budynków lub obsadzanie niebezpiecznych odcinków ulicznego frontu. Poza tym byli doskonale zorganizowani. Mieli własną drukarnię (wydawali pismo „Iskra”), wytwórnię granatów, kuchnię z piekarnią.

✊ Stworzyli także Komitet Obywatelski Starego Miasta i Komitet Pomocy Dzieciom, które niosły pomoc cywilom. Słowem, nawet w ciężkich warunkach bojowych wprowadzali w życie syndykalistyczne ideały jak samowystarczalność, czy troska o słabszych.

🟥⬛ Swoją częściową odrębność w AK manifestowali także w elementach umundurowania. Obok biało-czerwonych opasek nosili czerwono-czarne, przypinali także czerwono-czarne wstążki do hełmów.

Do samego upadku starówki syndykaliści bronili domu profesorskiego na Brzozowej 12. To była ich macierzysta twierdza. To tutaj bowiem, w mieszkaniu prof. Kazimierza Zakrzewskiego, powołano do życia Związek Syndykalistów Polskich. Dziś tam właśnie znajduje się tablica poświęcona ich pamięci. Poza tym są upamiętnieni na Pałacu Krasińskich i na Świętojerskiej 4/10, gdzie znajdował się szpital i wytwórnia granatów.

Wiejski