Wywiad z członkiem rosyjskiej Bojowej Organizacji Anarcho-Komunistów

Rozmowa przeprowadzona przez Nûçe Ciwan (News Center) z członkiem BOAK (Боевая Организация Анархо-Коммунистов/Boyevaya Organizatsiya Anarkho-Kommunistov), która gra aktywną rolę w walce z hegemoniczną wojną państwa rosyjskiego, próbującego zdobyć więcej władzy i wpływów.

1️⃣ Powiesz coś o swojej organizacji?

Organizacja Bojowa Anarcho-Komunistów została stworzona kilka lat temu przez ludzi mających doświadczenie w rosyjskim ruchu anarchistycznym i którzy wiedzieli, że osiągnięcie naszych celów – przebudowę społeczeństwa w duchu anarchistycznym – nie będzie możliwe bez wywołania w Rosji rewolucji. A żeby wzniecić rewolucję, musimy działać w koordynacji ze sobą, tworzyć organizację, aby przygotować się do przeprowadzenia rewolucji . Zrozumieliśmy również, że musimy stosować taktykę partyzancką – ponieważ każde państwo będzie próbowało zniszczyć organizację, która przygotowuje rewolucję 🙂 Na początku rozwijaliśmy naszą organizację, zwiększając nasze siły i przygotowując się do przyszłych walk – bez rozpowszechniania naszej nazwy. Nie chcieliśmy dawać państwu zbyt wielu informacji, zanim będziemy gotowi. Ale nie ograniczaliśmy się tylko do szkolenia – było też kilka akcji, które były robione jako szkolenie, a także dla celów praktycznych – na przykład ataki na wieże komórkowe TurkCell, w solidarności z kurdyjskimi rebeliantami. Ale kiedy zaczęła się wojna w Ukrainie, zrozumieliśmy, że to jest czas, aby działać bardziej otwarcie, to jest czas, aby walczyć z dyktaturą i zebrać siły. Dlatego zaczęliśmy otwarcie przyznawać się do naszych działań.

2️⃣ Jak ważna jest rola mediów w waszej organizacji? Możliwość prowadzenia działań przeciwko państwu rosyjskiemu, jednemu z państw narodowych o największym aparacie opresji na świecie?

Media są bardzo ważne, ponieważ pomagają rozpowszechniać idee wśród ludzi. Rozumiemy, że aby osiągnąć nasze cele, konieczna będzie współpraca wielu ludzi. Anarchistycznej rewolucji nie będzie się dało dokonać tylko siłami jednej organizacji partyzanckiej – nawet bardzo dobrze zorganizowanej. A żeby ludzie przyłączyli się do nas w tej walce, musimy powiedzieć, dlaczego walczymy, po co i jakie metody są lepsze w użyciu – żeby ludzie nie ryzykowali życiem bez potrzeby. Dlatego jeszcze przed otwarciem naszej nazwy założyliśmy stronę i publiczny kanał na Telegramie „Figher Anarchist”, gdzie zamieszczaliśmy artykuły o naszych ideałach, strategii i taktyce, a także przegląd rewolucyjnej walki na całym świecie – i porady, jak ta walka może być prowadzona i jak się do niej przygotować.

3️⃣ Jakie działania są podejmowane przez organizację i w jakim celu?

Na razie otwarcie wzięliśmy odpowiedzialność za trzy akcje: Atak na wieżę komórkową w obwodzie Biełgorod (w pobliżu działań wojennych w Ukrainie) – w celu zakłócenia łączności wojskowej, 2 ataki na linię kolejową, prowadzącą do obiektów wojskowych w obwodzie moskiewskim – w celu zakłócenia dostaw towarów wojskowych dla armii rosyjskiej na Ukrainie.

4️⃣ Jak towarzysze wiedzą, w Kurdystanie od 50 lat trwa proces rewolucyjny. W ramach tej rewolucji wiele organizacji – zwłaszcza młodzieżowych – stosuje taktykę sabotażu wobec struktur państwa, faszystowskich przywódców i posterunków policji. Jak Dzieci Ognia czy Intikam Birimlerinden (Jednostki Zemsty). Jak analizujesz te działania i widzisz ich wspólną linię z działaniami sabotażowymi rewolucjonistów w Kurdystanie?

Opracowując naszą strategię – patrzyliśmy i uczyliśmy się z doświadczeń wielu grup. Jednym z nich było doświadczenie rebelii kurdyjskich, które było dla nas bardzo ważne. Dowiedzieliśmy się, jak to się zaczęło, co zrobiono, aby osiągnąć popularność i zdobyć serca ludzi oraz jak ludzie reagowali na zmieniającą się sytuację – i staramy się wdrożyć to w naszej walce, ponieważ wierzymy, że jest wiele podobieństw między nami. Chcemy również powiedzieć, że podjęliśmy nie tylko praktyki wojskowe, ale również takie jak tekmil, aby zwiększyć poziom przyjaciół w naszej organizacji i krytykować nasze dobre i złe strony, staliśmy się lepsi.

5️⃣ Czy macie jakieś źródło inspiracji jako organizacja? W samej Rosji lub w innych organizacjach i ruchach internacjonalistycznych?

Jak powiedziano powyżej, mieliśmy kilka źródeł inspiracji. Istnieją mniej lub bardziej „wyraźne” doświadczenia anarchistyczne z przeszłości – jak komuny w Aragonii czy Wolne Terytorium w Hulajpolu. Albo kurdyjskie doświadczenie Rojavy. Ale także czerpiemy inspirację z takich grup rewolucyjnych jak RAF, Action Directe, Czerwone Brygady, Prima Linea i tak dalej – możemy nie zgadzać się ze wszystkimi ich ideami, ale ich rewolucyjna pasja i poświęcenie inspirują nas. Inspirują nas również działania innych rosyjskich grup, które działały nie tak dawno temu – na przykład NRA (Nowa Alternatywa Rewolucyjna), która w 1999 roku wysadziła w powietrze główny budynek FSB, a także kilka wojskowych ośrodków rekrutacyjnych. Później był „Czarny Blok”, który przez kilka lat prowadził anarchistyczną partyzantkę i nigdy nie został złapany. Mikhail Zhlobitsky, który za cenę własnego życia zbombardował budynek FSB w Archangielsku. Anarchistyczna czwórka, która w 2020 roku wróciła na Białoruś, aby walczyć z uciskiem Łukaszenki („Anarchist Partisans Case”). I tak dalej, i tak dalej.

6️⃣ Jakie znaczenie ma obecnie międzynarodowa solidarność? Jak ludzie mogą wspierać walkę rewolucjonistów w Rosji?

Międzynarodowa solidarność zawsze była bardzo ważna w naszej walce. Nikt nie może walczyć sam – musimy połączyć nasze siły przeciwko opresji. Tak było, kiedy anarchiści z całego świata pojechali do Rojavy, aby pomóc Kurdom w walce o ich wolność. I jest to prawdą teraz. Ale na razie nie ma „otwartej” walki w Rosji (ale wierzymy, że wkrótce będzie, więc ludzie z całego świata mogą zacząć się do niej przygotowywać:)). Tak więc na razie solidarność może polegać na pomocy w walce z zagranicy: na początku ważne jest, aby wpływać na inne rządy, aby nadal wspierały Ukrainę przeciwko Rosji, nie dawały Putinowi tego, czego chce. Przegrana w wojnie zawsze rozpoczynała procesy rewolucyjne w Rosji:) Stworzyliśmy również Revolutionary Anarchy Fund, który służy do wspierania małych grup partyzanckich, zwłaszcza nowych, aby pomóc im w postaci sprzętu, benzyny itp. w przeprowadzaniu ataków na państwo. Więc ludzie również mogą go wspierać, będzie to niezmiernie docenione!

7️⃣ Są organizacje anarchistyczne, które zintegrowały się z Siłami Obronnymi Ukrainy do walki z Rosją w tej hegemonicznej wojnie, jak oceniasz ich wysiłki i cele w walce?

Znamy kilka takich grup. Nie możemy mówić za wszystkich, ale dla tych, których znamy, rozumiemy, że walczą nie dla państwa ukraińskiego, ale dla narodu ukraińskiego i przeciwko reżimowi Putina. A ich celem jest zdobycie doświadczenia bojowego, osłabienie reżimu Putina i rozpoczęcie rewolucji w Rosji.

8️⃣ Anarchiści i komuniści również tysiącami udawali się do Rojavy, aby bronić rewolucji przed ISIS w okresie 2015-2019. Jednak wraz z pokonaniem ISIS i obecną sytuacją, w której głównym napastnikiem jest członek NATO, państwo tureckie, wielu internacjonalistów boi się przyjechać do Rojavy obawiając się konsekwencji. W ramach internacjonalistycznej linii rewolucji, jak analizujesz rolę internacjonalistów w Rojavie w tej chwili i czy wyraziłbyś solidarność wobec rewolucji, która jest obecnie atakowana?

Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy solidarni z walką Kurdów. Szkoda, że nie możemy teraz skoncentrować naszych sił w jednym regionie, aby wygrać wojnę z jednym opresorem, a zamiast tego, musimy ją toczyć w wielu miejscach jednocześnie. Ale mamy nadzieję (nie – wiemy!) – że Kurdowie, i my również – wygrają nasze walki i zaczną budować nowy świat razem, pomagając sobie nawzajem. I wierzymy, że międzynarodowa pomoc jest teraz niezbędna dla Rojavy – może nawet bardziej niż wcześniej, ponieważ Erdogan próbuje teraz przeforsować swoją pozycję, grając między NATO a Rosją, a jeśli mu się uda – będzie to o wiele większy ucisk w regionie. Więc jeśli ktoś ma możliwość – powinien przyjechać i pomóc w Rojavie, bo konsekwencje w przypadku zwycięstwa Turcji będą złe dla nas wszystkich.

9️⃣ Jakieś ostatnie słowa, które chciałbyś przekazać? Coś, co możecie dodać otuchy ludziom walczącym przeciwko mobilizacji?

Walczcie dalej, towarzysze! Żyjemy w okresie zmian – to nasza szansa, aby dokonać tych zmian na lepsze! Mobilizacja była bardzo dużym błędem Putina. Dzięki niej rewolucja stała się jeszcze bliższa niż wcześniej. Teraz wielu ludzi samo zrozumiało, że ta wojna nie jest wirtualna – przynosi ból i cierpienie. A odpowiedź, czyja to wina – jest oczywista. Od początku mobilizacji nastąpił ogromny wzrost oporu, od akcji protestacyjnych do ataków na centra rekrutacyjne i budynki administracyjne. Nawet zabijanie oficerów rekrutów. To nowa fala oporu i wydaje nam się, że może ona zdmuchnąć reżim Putina.

tłumaczenie z nuceciwan115.xyz