Uratujmy femibibliotekę w erywaniu – ormianki proszą o wsparcie finansowe

Drodzy przyjaciele i sympatycy

Kiedy zbierałyśmy pierwsze książki do nowo powstającej feministycznej biblioteki w Armenii, nie miałyśmy pojęcia, jak to miejsce będzie wyglądać, kim będą nasi goście i czy w ogóle będzie duże zainteresowanie tym, co robimy i oferujemy.

FemLibrary stawiała swoje pierwsze kroki w latach 2016-2017, kiedy działała w mieszkaniu Anny. Lokalne aktywistki, uczone i artystki wpadały, szukały feministycznych książek, dzieliły się posiłkami lub kawą i angażowały w polityczne rozmowy. Sympatycy z całego świata, z których wielu w ogóle nie znaliśmy, przekazywali książki, by ta mała feministyczna magia mogła się wydarzyć. Ta transgraniczna solidarność, ta rosnąca feministyczna społeczność była ogromna.

W 2018 roku udało nam się w końcu otworzyć naszą pierwszą fizyczną przestrzeń w centrum Erewania. Było duże poczucie wspólnotowego zaangażowania podczas budowania biblioteki. Jednak nasze wysiłki zniknęły, gdy homofobiczni sąsiedzi zmusili nas do opuszczenia tego miejsca. W małych uliczkach Erewania nie było miejsca na różnorodność. Nasze marzenia zostały złamane i cierpieliśmy z powodu rzucanych w nas kamieni nienawiści.

Chociaż mieliśmy tylko trzy dni na usunięcie wszystkich naszych rzeczy z tego małego zakątka „inności”, udało nam się pokonać beznadzieję, strach i gniew, znajdując inne miejsce w Erywaniu. Wspólny remont tego nowego miejsca trwał prawie trzy miesiące. Ludzie przychodzili każdego dnia, aby pomóc nam stworzyć tę nową przestrzeń społeczną. W grudniu 2018 roku otworzyłyśmy nasze drzwi dla szerokiej publiczności – dla feministek, aktywistek, badaczek, uczonych, studentek i każdego, kto chciał się dowiedzieć o feminizmie lub współtworzyć queerowe rzeczywistości feministyczne.

W ciągu tego jednego roku udało nam się zorganizować dziesiątki wydarzeń, takich jak dyskusje o książkach, publiczne rozmowy i prezentacje, występy artystyczne i spotkania aktywistów. Przestrzeń FemLibrary była wykorzystywana jako przestrzeń co-workingowa i samoorganizacyjna dla różnych niezależnych grup, inicjatyw i osób, co zaowocowało wieloma pomysłami i inicjatywami zrodzonymi w tej pięknej przestrzeni siostrzeństwa. W ciągu tego roku były setki wizyt, ponad 600 zebranych książek, 250 czasopism i 180 wspierających, których znamy z imienia i nazwiska i nie możemy być wystarczająco wdzięczne.

Chciałybyśmy, aby nasza radość i wpływowa praca trwała długo. Jednak obecnie stoimy przed dokładnie tym samym problemem, co prawie rok temu. Jesteśmy zmuszeni opuścić to drugie miejsce również z powodu kolejnej wielkiej fali homofobii skierowanej przeciwko nam. Biblioteka jest celem ataków zarówno online, jak i offline, a my czujemy się niepewnie i zestresowani. Nasi sąsiedzi rozpoczęli kampanię podpisów, aby legalnie usunąć nas z naszej obecnej przestrzeni.

Wiemy, że ta sama historia powtórzy się od nowa, gdy tylko przeniesiemy się do innego wynajmowanego miejsca. Zmęczyliśmy się tym ciągłym strachem przed brakiem przynależności i wysiedleniem i chcemy mieć „własny pokój!”. Stąd za pieniądze, które przekażecie FemLibrary, będziemy mogły zakupić własną przestrzeń, z której nie będzie możliwości siłowej eksmisji.

Aby zakupić przestrzeń, która będzie własnością FemLibrary i należeć do ormiańskiej społeczności feministycznej, potrzebujemy około 100 000 EUR. Ta mała kampania jest tylko pierwszym małym krokiem w kierunku zdobycia tej nieruchomości. Będziemy informować Was o naszym sukcesie i zapewniać przejrzystość i odpowiedzialność tego procesu!

Wierzymy, że staniecie w naszej sprawy, ponieważ razem budujemy HERstorię w Armenii!

Dziękujemy za Wasze wpłaty i darowizny. Razem jesteśmy silni. Twoja darowizna ma znaczenie. Pozdrawiamy gorąco!

Wpłat można dokonać tutaj – gofundme.com