Slovensko bez fašizmu – solidarność ze słowackimi queerami

W zeszłą środę, 19-letni neonazista zastrzelił w Bratysławie dwie osoby. Do zdarzenia doszło przed Tepláren Bar, miejsca znanego w queerowym środowisku słowacji.

Morderca, Juraj Krajčik, który był synem byłego posła skrajnie prawicowej partii Vlast (Ojczyzna), przed zamachem opublikował na twitterze liczący 60 stron manifest, w którym pisał o swojej nienawiści wobec żydów i osób LGBTQ i że chciałby ich wszystkich wymordować. Po ataku, przyznał się do popełnienia go. W czwartek rano znaleziono go martwego, popełnił samobójstwo.

Ofiarami padli dwaj 30-letni mężczyźni, Matùš i Juraj.

Media obiegły zdjęcia słowackich anarchistów, którzy manifestowali w piątek w Bratysławie wraz z niemal 20 000 innych ludzi. Z inicjatywy Bratislava bez nackov, wydział filmu i telewizji VŠMU wywiesił tęczowe flagi, w tym jedną antyfaszystowską. W niedzielę, ta grupa oraz inne, Priama Akcia, Naše Slovensko, Nebudeme Ticho, Povstanie Pokračuje, organizują kolejne wydarzenie upamiętniające ofiary i nawołujące do walki z odradzającym się w europie faszyzmem.

W Warszawie, pod słowacką ambasadą, osoby queerowe przynoszą znicze i kwiaty. Też byłyśmy, by oddać cześć zamordowanym. Słowackie queery, my sme s vami! ✊🖤💜