Wojna w kurdystanie: Nastąpił Dzień X!

Redakcja: Wcześniejsze wezwanie do mobilizacji na Dzień X, do którego odnosi się ten tekst, można przeczytać tutaj.


Do wszystkich przyjaciół rożawy, mediów i społeczeństwa:

W nocy z 19-go na 20-go listopada faszystowskie państwo tureckie rozpoczęło nową operację przeciwko wyzwolonym terytoriom w rożawie, północno-wschodniej sirii i południowym kurdystanie. W ogromnej operacji powietrznej zbombardowali regiony kobane, derik, sehba, minbic, zirgan/dirbesiye i til temir. W południowym kurdystanie tureckie samoloty wojskowe zbombardowały też gare, quendil i strefy obronne medyny. Ataki trwają nadal w tej chwili a faszystowski bos tureckiego reżimu, Erdogan, grozi regionowi destrukcją, wyginięciem i mordowaniem, by móc pozostać u władzy i wygrać przyszłoroczne wybory w turcji. Od początku tego roku rożawa mierzyła się z nieustającymi atakami, podczas gdy w górach południowego kurdystanu turecka armia na porządku dziennym stosowała broń chemiczną przeciw stawiającej jej opór partyzantce. Widzimy wasze zbrodnie i nie będziemy siedzieć cicho! Ostatnie ataki pokazują kolejną eskalację w terenie i należy je rozumieć jako przygotowanie do kolejnej inwazji. Dlatego mówimy: „Nastąpił Dzień X” i wzywamy wszystkich, by działali zgodnie z tą wiedzą!

Minął ponad rok odkąd odnowiłyśmy nasz „Koncept Dzień X”, w którym wzywałyśmy wszystkich, by przygotowali się na ten dzień. Zawsze było dla nas jasne, że koncepdnia Dnia X ma sens tylko w niektórych scenariuszach, ale co jeśli wrogowie naszej walki, jeśli państwo tureckie nie będzie działało tak, jak te scenariusze przewidują? Od ponad trzech lat rożawa jest bez przerwy atakowana: drony i naloty powietrzne, bombardowania artyleryjskie, lokalne i regionalne ofensywy wspieranej przez turcję Syryjskiej Armii Narodowej, odcinanie wody, niszczenie infrastruktury, embarga i izolacją polityczna, i tak dalej. 2022 to rok szczególnie przez to naznaczony. Hegemoniczne międzynarodowe siły, jak USA i rosja, dały turcji zielone światło, by robiła co tylko chce. W związku z realiami panującymi w rożawie, doszłyśmy do wniosku, że dalsze czekanie na „Dzień X” tylko wpycha nas w pasywność i uniemożliwia nam reagowanie tak, jak jest to potrzebne. Musimy powiedzieć to bardzo jasno: W rożawie trwa wojna! Rożawa jest atakowana! Dlatego musimy zrozumieć, że Dzień X jest dziś!

Widzimy też, że podczas gdy trwają masowe bombardowanie rożawy i południowego kurdystanu, we wschodnim kurdystanie (rojhilat) i iranie represje na ludziach wychodzących na ulice osiągnęły kolejny lewel i tak jak i turcja, iran też bombarduje kurdystan. Ta sytuacja jeszcze raz uwidacznia realia kurdów i to, czemu muszą stawić czoła, kiedy zarządają samostanowienia we własnym życiu. Wszyscy muszą zrozumieć, że ci, którzy wprowadzili w życie slogan „Jin, Jiyan, Azadi” to kurdyjskie kobiety, to partyzantka w kurdyjskich górach, to mieszkańcy kurdystanu! Opór ludzi na ulicach w rojhilat i iranie, opór partyzantki i walka mieszkańców rożawy to JEDNA WALKA, i nie można ich rozumieć niezależnie od siebie!

Dlatego wzywamy wszystkich, by jak najszybciej podjęli działania i wyszli na ulice! Gdziekolwiek na świecie jesteś: Pokaż swoje wsparcie dla ludu rożawy!

  • Wprowadź swoje plany działań w praktykę!
  • Blokuj, zakłócaj, okupuj! Organizuj demonstracje, protesty, i bądź kreatywny!
  • Weź udział w zbliżających się dniach akcji 30.11 – 03.12 #WeSeeYourCrimes

#RiseUp4Rojava #SmashTurkishFascism

Kampania Riseup4Rojava, 21 listopada 2022
riseup4rojava.org