Rola kolaborantów. Część 3: NATO

W najbliższym czasie będziemy regularnie publikować artykuły o roli, jaką pełnią międzynarodowi kolaboranci w okupacji i zbrodniach wojennych turcji w kurdystanie. Pochodzą one ze strony nuceciwan117.xyz.

Poprzednie części mówiły o roli KDP i irackiego rządu.

Codzienne raporty jednostek obronnych HPG wielokrotnie zwracały uwagę na kolaboracyjną rolę hegemonicznych państw NATO. Nie tylko pozwalali turcji na jej działania w imię „walki z terroryzmem” poprzez milczenie i „dawanie wolnej ręki”, ale też udzielając tureckim żołnierzom swojej broni i zasobów.

Podczas gdy NATO zwracało uwagę opinii publicznej na ukrainę i regularnie wskazywało na zbrodnie wojenne rosji, będąca członkiem NATO turcja bez cienia ludzkiej moralności napadała partyzantkę w górach kurdystanu, a aktywnym poparciem dla nich było nie tylko międzynarodowe milczenie, ale też techniczne wyposażenie bojowe.

Członek Rady Wykonawczej KCK (Związku Kurdyjskich Społeczności Demokratycznych, zobacz ich stronę internetową – przyp. wfa) tak wypowiedział się o milczeniu NATO w wywiadzie z agencją prasową ANF:

„Sposobem wyjścia z tej sytuacji jest broń chemiczna i trujące gazy. Poza bombami atomowymi użytymi w czasie drugiej wojny światowej, państwo tureckie użyło wszystkich stosowanych dotąd broni chemicznych. Państwo tureckie stosuje broń chemiczną i trujące gazy dużo częściej niż robił to Saddam. Partyzantki stosują środki ostrożności, w tym maski gazowe. Są jednak stosowane tak intensywnie, że powodują znaczące straty wśród partyzantek. Państwo tureckie dopuszcza się tak poważnych zbrodni; ale jest to ignorowane. Stosowanie broni chemicznej przez drugą największą armię NATO jest stosowaniem broni przez NATO. Dlatego USA i europa, tak wyczulone na broń chemiczną gdzie indziej i wywołujące piekło, gdy jest stosowana, ignorują zbrodnie turcji, członka NATO. Próbują w tej sposób wyciszyć własną współpracę.”

15 lipca 2022 HPG raportowało: „Turecka armia inwazyjne zbombardowała tereny rebeliantów dziesiątki tysięcy razy przy użyciu haubic i moździerzy, bombardowała je z helikopterów bojowych i samolotów wojskowych, i stosując broń dostarczoną przez NATO.” Dalej, 17 sierpnia HPG pisało „Faszystowska armia turecka bez zawahania stosuje najobrzydliwsze metody i popełnia zbrodnie wojenne przy pełnym wsparciu NATO.” Jednak 18 września HPG ponownie mówiło, „Choć turecki rząd prowadzi ciężkie bombardowania zakazanymi bombami i bronią chemiczną, historyczny opór Partyzantki Wolnego Kurdystanu trwa nadal. Turecka armia okupacyjna, w każdy możliwy sposób wykorzystująca możliwości NATO, popełnia te kompletnie niemoralne zbrodnie.” Podobnie jak 1 października, „Turecka armia okupacyjna , starająca się kontynować tą wojnę dzięki najbardziej zaawansowanym możliwościom NATO, nie może złamać oporu naszych sił zbrojnych z apoistycznym duchem i żelazną wolą, i każdego dnia stosuje zakazane bomby i broń chemiczną z coraz większą eskalacją przemocy.”

15 października jednostki obronne HPG oznajmiły: „Turcja, państwo zbrodni wojennych, ośmielone brakiem reakcji na ich udokumentowane zbrodnie i wsparcie NATO, bez przerwy kontynuuje ataki zakazanymi bombami i bronią chemiczną.Półroczne podsumowanie HPG mówiło, „Najeźcza armia turecka, która nie osiągnęła swojego celu i otrzymała ciężkie ciosy w obliczu oporu naszych Hevalów (heval -dosł. przyjaciel, w kurdyjskim ruchu oporu słowo zyskało szersze znaczenie, można porównać do naszego „towarzysz” – przyp. wfa), którzy walczą z wielką odwagą i ofiarą własną od momentu rozpoczęcia inwazyjnego ataku na obszary Zap, Avaşîn i Metîna od 14 kwietnia 2022 roku, wysłała na Obszary Oporu samoloty wojenne, helikoptery szturmowe, haubice, moździerze. Dziesiątki tysięcy razy atakowała czołgami i artylerią. W tym okresie armia turecka, która otrzymała skuteczne wsparcie KDP i aktywnie wykorzystała w wojnie grupy rangersów-gangów, których zwerbowała z Kurdystanu Północnego i Syrii, zmobilizowała wszystkie techniki wojenne i broń oferowaną przez NATO i użyła jej dziesiątki tysięcy razy. Pomimo swojego ataku, wciąż nie mogła uzyskać pożądanego rezultatu w obliczu historycznego oporu naszych towarzyszy.”

Duran Kalkan (współzałożyciel i członek kierownictwa PKK – przyp. wfa) nazwał tę współpracę NATO w wywiadzie z Medya Haber TV w rocznicę 15 sierpnia:

„Popełniają zbrodnie wojenne. Samo ich istnienie jest zbrodnią. Ich obecność w kurdystanie to zbrodnia. Są okupantami, dopuszczają się ludobójstwa. Przelewają krew; to zbrodnicza sytuacja. Ale poza tym, popełniają zbrodnie wojenne. Stosują zakazaną broń, stosują broń chemiczną, stosują bomby fosforowe, stosują taktyczne bomby jądrowe. Użyli ich 1532 razy przeciwko tunelom (zajmowanym przez partyzantów – przyp. wfa). Pomyślmy; przeprowadzili 1532 ataki. Broniami, które są zbrodnią wojenną, co jednej pochodzącymi z krajów NATO. Część kupili za pieniądze, ale większość broni dostali od NATO.”

Rola NATO będzie jeszcze bardziej widoczna w części o stosowaniu taktycznej broni jądreowej.


Zobacz też artykuł Ataki turcji są planem NATO (po angielsku)