8 marca – czym jest dzisiaj?

8 marca. O rodowodzie tradycji dnia kobiet napisano już wiele. W sieci roi się od herstorycznych wpisów. Podniośle, na moment, zwracamy uwagę na niebywały  wkład naszych przodkiń w prawa  pracownicze i obecną pozycję, w której może nie jest nam najwygodniej ale przecież o niebo lepiej niż 100 lat temu.

Nasze babcie, mamy kojarzą dzień kobiet z rajstopami i goździkami, które miały podnosić morale przodownic pracy. 8 marca 1968 roku dzień ten ogłoszono nawet świętem kościelnym. Ofiarność kobiecości, gloryfikacja nadludzkiego wysiłku łączenia pracy zawodowej i opiekuńczej. 8 marca to moment w którym zwraca się na nas uwagę. Wreszcie był to moment, w którym można było zastrajkować. Tradycję manifestowania kontynuujemy po 1989 roku w formule Manify, która szybko przybrała narrację obrony praw reprodukcyjnych. Walki, którą nadal mamy do wygrania.

Czym jest dzień kobiet w 2023 roku?

Po pierwsze jest czasem transformacji. Porozumienie feministyczne 8 marca odradza się na nowo, zapowiada organizację Manify w późniejszym czasie. Grupa, która zawsze była tworem otwartym, płynnym, składa się na nowo i daje sobie czas na oddech.

Po drugie jest czasem zaangażowania w sprawy, które zajmują nas dużo więcej. Obecnie udzielamy pomocy osobom na granicy polsko-białoruskiej, walczymy o środowisko, tworzymy struktury pomocy uchodźcx, pomagamy w aborcjach.

Po trzecie jest dniem w którym z politowaniem patrzymy na odrzucenie przez sejm propozycji kolejnej dzbaniarskiej ustawy Godek. Taki prezent.

Po czwarte jest kolejną kapitalistyczną okazją na podbicie zasięgów sprzedażowych. Promocje -8%, wymuszony przykaz kupowania drobiazgów i schowania niewygody dyskryminujących praktyk pod płaszczykiem podniosłego wręczenia kwiatów.

Po piąte to kolejna okazja do agitacji politycznej, bo zbliża się czas wyborów, więc naturalnym zabiegiem marketerów obsługujących media osób publicznych będzie nawiązanie do naszych praw, na jeden krótki moment bylebyśmy zawiesiły oko na miłej obietnicy lepszych czasów.

Nie tylko dziś ale i każdego dnia walczymy o swoje prawa.

Nie tylko dziś ale i każdego dnia walczymy o innych.  

Nie tylko dziś ale i każdego dnia walczymy o prawo do decydowania o swoich ciałach.

Nie tylko dziś ale i każdego dnia walczymy o godność.

Nie tylko dziś ale i każdego dnia walczymy o uznanie.

I choć 8 marca kusi luksusem świętowania w atmosferze zapachu kwiatów i smaku słodyczy pamiętajmy, że chleba i róż potrzebujemy codziennie.