Prymitywizm? Nie tędy droga – komentarz po śmierci Teda „Unabombera” Kaczyńskiego

Gruchnęła właśnie informacja, iż w wieku 81 lat, zmarł w swojej celi Theodore „Ted” Kaczyński, znany też jako „Unabomber”.

Pomimo celnego punktowania wielu aspektów współczesnego świata, nie powinien być on inspiracją dla anarchistów. Część jego poglądów była błędami poznawczymi, foliarstwem oraz zwyczajną ksenofobią, przez co stał się idolem niektórych środowisk eko-faszystowskich i innych reakcyjnych.

Warto również nadmienić, iż wprowadzenie w życie prymitywizmu niosłoby ze sobą miliony ofiar, przede wszystkim, osoby niepełnosprawne lub ciężko chore, które żyją dzięki współczesnej medycynie, pomijając już zdefiniowanie pojęcia technologii i czego dokładnie trzeba się pozbyć.

Czy „rewolucja przemysłowa i jej konsekwencje okazały się katastrofą dla rodzaju ludzkiego”? Tak. Dziś odczuwamy to bardziej niż kiedykolwiek. Kapitalizm, który rozwijał się wraz z industrializacją, doprowadził do katastrofy ekologicznej, śmierci milionów istnień i cierpienia miliardów.

Czy świat może wrócić do ery preindustrialnej? Nie. Możemy jednak wyciągnąć wnioski z przeszłości i doprowadzić do końca systemu, który niszczy Ziemię i dzieli świat na bogatą północ i biedne południe. Zmiana sposobu produkcji, organizacji społecznej, źródeł pozyskiwania energii i stosunku do przyrody jest kluczowa do przetrwania, nie wymaga powrotu do trybu zbieracko-łowieckiego.

Wiejski