Przykłady samoorganizujących sie społeczności miejskich

Politycy nie są dokładnie znani z lojaności wobec mieszkańców. Od eksmisji na bruk i polityki wspierania deweloperów podwyższających ceny mieszkań, po pomijanie naszych głosów i budowanie dodatkowych pasów samochodowych, zamiast parków i przestrzeni kulturowych (jakby kolejny pas miał rozwiązać problem korków)!

Przygotowałyśmy listę z przykładami samoorganizujących sie społeczności miejskich z całego świata – gdzie to mieszkańcy decydują jak wygląda ich miasto.

FEJUVE to federacja 600 rad sąsiedzkich w El-Alto (Boliwia) utworzona w 1979 w odpowiedzi na skrajne zaniedbania rządu w mieście z rosnącą populacją. Kiedy powstawały pierwsze rady (lata 50. XX wieku), większość mieszkańców nie miała dostępu do najprostszej pomocy medycznej i 40% mieszkańców nie potrafiła czytać i pisać. Od tego czasu miasto w dużej mierze tworzone jest przez rady sąsiedzkie. Od zarządzania parkami i sprzątania miasta po budowanie szkół i zarządzanie infrastrukturą wodną.

Więcej:

https://www.plannersnetwork.org/2007/07/community-organizing-and-rebellion-neighborhood-councils-in-el-alto-bolivia/
https://en.wikipedia.org/wiki/FEJUVE

Transition Network to oddolny ruch skupiony na budowaniu niezależnych ekologicznych społeczności. W praktycze prowadzą społeczne ogrody w miastach tworzą projekty odnawialnej energii i zarządzają zielonymi przestrzeniami. Przykładowo, grupa Transition z Brixton zainstalowała pierwszą w Wielkiej Brytanii śródmiejską elektrownię należącą do mieszkańców, składającą się z 82 kW paneli słonecznych na szczycie osiedla komunalnego. Grupa w Derbyshire stworzyła lokalne centrum żywności, jako przystępna cenowo alternatywa dla supermarketów.

Więcej:

https://transitionnetwork.org/about-the-movement/the-charity/how-we-work/ (strona ma wbudowane automatyczne tłumaczenie na polski)
https://www.theguardian.com/environment/2013/jun/15/transition-towns-way-forward

Detroit Community Technology Project to oddolny projekt edukujący na temat technologii i dostarczający internet do niskodochodowych domów w Detroit (USA), gdzie 38% domów nie ma połączenia z siecią i a 70% dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do internetu w domu.

Więcej:

https://detroitcommunitytech.org/
https://youtu.be/1B0u6nvcTsI

Jedzenie Zamiast Bomb (Food not Bombs) to anty-wojenna, anty-kapitalistyczna i anty-rządowa inicjatywa polegająca na gotowaniu i rozdawaniu ciepłych posiłków ludziom w potrzebie. Rozpoczęta w Stanach Zjednoczonych w 1980 z celem pokazania, że mimo głodu niektórych obywateli, państwa wydają pieniądze na wojny. Aktualnie Food not Bombs działa w 60 państwach z 1000 sekcjami, w samej Polsce operuje 30 grup, w tym dwie w Warszawie.

Więcej:

https://adapulawska.org/obiady

Freifunk to oddolny projekt budowy darmowej sieci wifi głównie w Niemczech, wywodzący się z problemu braku dostępu do internetu wśród marginalizowanych społeczności. Od 2003 roku projekt urósł do 400 grup i 41 tysięcy punktów dostępu do internetu.

Więcej:

https://freifunk.net/en/
https://en.wikipedia.org/wiki/Freifunk