Pierwszomajowe pozdrownienia z rożawy

Silav û rêz şoreşgerî,

Dziś oddajemy hołd wszystkim dzielnym rewolucjonistom, którzy na całym świecie walczą z kapitalizmem, dla socjalizmu i wolnego społeczeństwa. Widzimy w tych walkach kontynuację walk Męczenników z Heymarket, a w historii dnia, który dziś nazywamy May Day, wielką wartość. W 1886 w chicago w USA rozpoczęło strajk 300 000 pracowników, żądając godności w sprzeciwie wobec brutalnego wyzysku w kapitalizmie. Od tego czasu ruchy rewolucyjne na całym świecie wołały razem, “Wojna pałacom, pokój ulicom, śmierć nieróbstwu w luksusach!” Ten dzień stał się symbolem internacjonalizmu i międzynarodowej pracowniczej walki z hegemonią kapitalizmu. Od kraju basków po boliwię, od niemiec po indie, od rożawy po cały świat, ta walka trwa nadal.

Od lat 70. Kurdyjski Ruch Wolnościowy również działał tego dnia, organizując się na ulicach i w miejscach pracy w bakurze i anatolii. Dziś ten sam opór trwa w górach, w walce z faszystowskim neoottomańskim państwem tureckim. Ataki na wyzwolone góry kurdyjskie, szczególnie w metînie, avaşîn, i zap zintensywikowały się na wielką skalę w tym tygodniu. Celem ataków turcji i jej imperialistycznych sprzymierzeńców jest zniszczenie rewolucji nie tylko tutaj w rożawie, ale w całym kurdystanie, zniszczenie nadziei i realnej alternatywy, jaką rewolucja daje regionowi i całemu światu!

W odpowiedzi na te ataki partyzantka rozpoczęła własne działania, nie tylko zadając poważne ciosy ambicjom państwa tureckiego, ale też pokazując determinację obrony i konsekwentnego rozwijania rewolucji. Mieszkańcy kurdystanu, szczególnie osoby młode, również zintensyfikowały opór w formie akcji rewolucyjnych. Ten dzień od dawna był symbolem walki przeciw szefom, kapitałowi i podziałom klasowym. Ale w May Day celebrujemy nie tylko ruch pracowniczy, ale też walkę kobiet na całym świecie. Kobiety zawsze były w pierwszych szeregach, odkąd protesty się zaczęły. Widzimy wielką wagę w walkach kobiet i przesyłamy gorące życzenia wszystkim kobietom walczącym z kapitalistyczną nowoczesnością. Każdego roku ulice grzmią oporem; dziś te walki nie straciły na sile i determinacji.

Z chicago po kurdystan, rewolucyjny duch ludzi nigdy nie zostanie zniszczony!

Z rożawy do całego świata, jednoczmy się w walce, bo zwycięstwo jest nasze!

Bijî 1 Gulan (Niech żyje 1 Maja)

Faşizma tirk biruxînin (SmashTurkish Fascism)

Bijî berxwedana Gerîla (Niech żyje opór Partyzantki)
Bijî berxwedana zindana (
Niech żyje opór w więzieniach)
Bijî berxwedana ciwanên û jinên (
Niech żyje opór młodzieży i kobiet)

Internationalist Commune of Rojava,
Young Internationalist Women,
RiseUp4Rojava,

1 maja 2021


za internationalistcommune.com