1 marca – pamiętamy

W dniu 1 marca, jak co roku, pamiętamy o tragicznej śmierci naszej koleżanki, Jolanty Brzeskiej, ofiary mafii reprywatyzacyjnej. Komitet Obrony Praw Lokatorów, jako pierwszy w 2011 roku reagował na informację o jej śmierci, organizując protesty. Nie zapomnimy nigdy tej daty.

Jednak zachowując pamięć o Jolancie Brzeskiej (i innych ofiarach reprywatyzacji), nie dołączyłyśmy/liśmy dziś do corocznego upamiętnienia tej daty, organizowanego przez stowarzyszenie noszące jej imię. Inne organizacje i działacze, zwykle wspierający to wydarzenie także oświadczyli, że choć chcą upamiętnić tę datę, nie zamierzały dołączyć do tego wydarzenia.

Powody są wielu osobom znane. Mamy na myśli wydarzenia w budynku na ul. Wilczej, gdzie w atmosferze pogromu dokonano eksmisji mieszkańców należących do kolektywu Syrena. Nie da się połączyć walki lokatorów przeciw eksmisjom z tworzeniem pełnej uprzedzeń nagonki przeciw wrażliwym lokatorom i eksmitowaniem ich w środku zimy na bruk. Maczystowski autorytaryzm nie pasuje nam do idei obrony słabszych i jest czymś, z czym zawsze walczyłyśmy/liśmy. Nie da się zapomnieć, jak wiele lokatorek padło ofiarą przemocy domowej.

Bronimy lokatorów, m.in. bo są oni stroną słabszą w świecie, gdzie pieniądze znaczą więcej niż godność człowieka. Ale jesteśmy też po stronie wszystkich innych osob, które muszą walczyć o swoją godność. Ktoś, kto nie może uszanować godności innych ludzi nie może być naszym sojusznikiem.

Komitet Obrony Praw Lokatorów
Związek Syndykalistów Polski Warszawa
Anarchistyczne Kielce
Sex Work Polska
Warszawska Formacja Anarchistyczna
Kolektyw PyRA
Spółdzielnia Praktyk Wywrotowych
Kongresono
Grupa Nieustającej Pomocy
Inicjatywa Sekspozytywna
Inicjatywa 8 Marca
Rada Języka Neutralnego
Rafał Majka – nauczyciel akademicki, aktywista ruchów lewicowych, feministycznych i LGBTQ+
Michał Płaczek – artysta
Paulina Łopatniuk – lekarka
Natalia Broniarczyk