Manify w turcji

Swego rodzaju Manify miały dziś miejsce także w kilku miastach w turcji. Ankara Kadın Platformu, Anarsist Kandilar Ankara i wiele innych oddolnych inicjatyw, zorganizowało demonstracje poprzedzającą 8 marca, aby wyrazić sprzeciw wobec rosnącej przemocy seksualnej wobec kobiet i osób LGBTQ.

Oto manifesty protestujących z poszczególnych miast:

Antalya: „Ostrzegamy rząd AKP (po raz kolejny, nie akceptujemy tuszowania podejrzanych zgonów kobiet, nazywając je samobójstwami, wykorzystywania dzieci i podejrzanych zgonów dzieci, zbrodni przeciwko naturze i zwierzętom, które pozostają bezkarne, bronimy prawa do życia wszystkich żywych istot i głośno domagamy się sprawiedliwości.
We wszystkich dziedzinach życia; nadal stawiamy opór dyskryminacji, seksizmowi, ubóstwu, przemocy ze strony mężczyzn i państwa oraz rozszerzamy naszą zorganizowaną walkę.”

Çukurova LGBT+ z Adany: „Trudno jest być razem, dopóki nie zaginie jeszcze jedna osoba, podążać za Gulistanem, pociągać morderców do odpowiedzialności, nie godzić się na minimalne życie, być głosem kobiet, które oddały życie w więzieniach za tę walkę, być razem z naszymi siostrami. A jeśli szukacie odwagi, spójrzcie w oczy osoby obok was. Tak, tak, patrzcie na siebie nawzajem, to tam jest siła i odwaga. Rzeczywistość równego, wolnego i pozbawionego przemocy świata jest tutaj. Zabierzemy ze sobą nasz gniew i będziemy bronić naszego życia!
Dziś także przyszliśmy, aby zjednoczyć nasz nieustający gniew, naszą rosnącą solidarność, nasz bunt z naszymi hasłami równości i wolności, które wykrzykujemy każdego dnia, i aby być głosem głosów wykrzykiwanych na całym świecie w duchu oporu 8 marca. W nocy chcemy, aby na ulicach, na placach, na całym świecie. Nasza walka będzie trwała, dopóki nie wywalczymy naszych praw i wolności na całym świecie.”

Kemalpasa: „Podczas gdy przyroda jest zabijana przez ekologiczne niszczenie i plądrowanie, niszczone są przestrzenie życiowe kobiet. Życie i produktywność, które kobiety stworzyły dla siebie w przyrodzie, relacja, którą nawiązały z przyrodą, chce zostać zniszczona. Kobiety, które walczą z rabunkową gospodarką przyrodniczą na froncie, będą nadal bronić swojego powietrza, wody i drzew, kierując się wiarą i duchem walki, połączonym z gniewem wobec zdominowanego przez mężczyzn systemu kapitalistycznego. Kobiety nie zrezygnują ze swoich przestrzeni życiowych i życia ekologicznego.
My, kobiety, będziemy nadal chronić naszą przyrodę, powietrze i wodę. Będziemy pociągać do odpowiedzialności tych, którzy plądrują naszą przyrodę, tych, którzy uzurpują sobie nasze prawa.
Jak co roku, 8 marca zjednoczymy się i będziemy kontynuować naszą walkę przeciwko atakom na zdobycze kobiet, ubóstwu kobiet, wojnom, ignorowaniu pracy kobiet, dyskryminacji, homofobii, transfobii, przemocy i molestowaniu.
My, kobiety, zamienimy ciemność w światło i ustanowimy równe, wolne i spokojne życie.”

Ogłoszeni też zostali laureaci tak zwanych „Fioletowych Oleandrów”, czyli nagrody dla największych seksistów i queerfobów. Szczególnego wyróżnienia doczekało się trzech ostatnich laureatów:

„1) Przewodniczący do spraw religii, Ali Erbaş, jest kandydatem do nagrody każdego roku. Tegoroczna nagroda brzmi: „Homoseksualizm przynosi chorobę. To gnije pokolenie”. Wygrałeś swoim słowem.
2) Minister: Süleyman Soylu, który pokazał osoby LGBTI+ jako dewiantów poprzez opór nad Bosforem, nie zaskoczył nas po raz kolejny i został zwycięzcą w tej kategorii.
3) Mizogin każdego roku. Zasłynął z decyzji o opuszczeniu o północy Konwencji Stambulskiej, która ma istotne znaczenie dla dzieci i kobiet LGBTI+. Zyskał sławę dzięki wielokrotnemu generowaniu przemocy i nienawiści za każdym razem, gdy podnosił mikrofon. Wszyscy go znamy, ale nie będziemy wymieniać jego nazwiska, ponieważ nie potrafimy się dogadać i nie będziemy płacić rachunku za Pałac.

Szczerze życzymy wszystkim laureatom Fioletowego Oleandra, aby jak najszybciej dostali to, na co zasługują, czyli aby przepadli w mrokach historii, i wiemy, że dzięki naszej walce to życzenie się spełni. Niech żyje nasza zorganizowana walka!”

W pełni solidaryzujemy się z mieszkankami/ńcami turcji w ich walce o wolność i równość.

Zobacz:
https://sendika.org/2022/03/feminist-isyan-meydanlari-doldurdu-il-il-8-mart-eylemleri-649207/
https://www.facebook.com/ankarakadinplatformu/