Dzień Ziemi

🏭 Obecny kryzys ekologiczno-klimatyczny jest naturalnym następstwem systemu kapitalistycznego, czyli niekończącej się produkcji w imię konsumpcji, akumulacji kapitału i dóbr do niczego nie potrzebnych, ale zaspokajających ego.

🌡️ Za 14 lat, temperatura Ziemi nieodwracalnie wzrośnie o 2°C, co doprowadzi do jeszcze bardziej destrukcyjnych zjawisk przyrodniczych w postaci susz, powodzi, huraganów, tornad i fal upałów.

🌍 Aby zapobiec katastrofie, musimy zastąpić kapitalizm systemem, który będzie koegzystował z przyrodą, nie zawierał produkcji towarowej i akumulacji kapitału. Musimy też raz na zawsze ograniczyć w znacznej ilości spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, to właśnie ich produkcja odpowiada za lwią część emisji CO2. Gdyby wszyscy ludzie na świecie stali się weganami, emisje zmniejszyłyby się o 70%❗
Amazonia jest karczowana z myślą o hodowli bydła i uprawy paszy, mimo faktu, że na wyhodowanie roślinnego zamiennika mięsa zużywa się mniej wody i gruntu.

💵 Światowi politycy i kapitaliści mogliby bez żadnego problemu przeprowadzić transformację energetyczną do 2030 roku, jednak ważniejsze są dla nich ich własne interesy. Już lata temu naukowcy alarmowali, że emisja CO2 i zanieczyszczenie środowiska doprowadzą do kryzysu. Co na to kołnierzyki? Bagatelizowały to, bądź twierdziły, że skoro to będzie za parędziesiąt lat to oni nie muszą się martwić, bo będzie to zmartwienie następnych pokoleń.

📢 W swoim pamiętnym wystąpieniu na forum ONZ, Greta Thunberg słusznie powiedziała, że jej pokoleniu ukradziono przyszłość, że rządzący i kapitaliści mogli działać, ale tego nie zrobili. Jej lokalne działania doprowadziły w końcu do globalnego ruchu #SchoolsStrikeForClimate #FridaysForTheFuture

✊ Działania Grety są zaiste inspirujące, dlatego musimy jeszcze mocniej, wszyscy, młodsi i starsi, naciskać na kołnierzyków, bo kryzys klimatyczny dosięgnie każdego, jednak najmocniej zaboli ludzi III świata.

Wiejski