Okażmy solidarność – przeciw tureckiemu faszyzmowi, za ruchem oporu

Do wszystkich przyjaciół kurdyjskiej walki wyzwoleńczej, wszystkich antyfaszystów, socjalistów, feministów, anarchistów, komunistów, ekologów i wszystkich, którzy chcą walczyć o lepsze życie i lepszy świat. Do mediów i opinii publicznej:

Od 14 kwietnia turcja po raz kolejny zintensyfikowała swoje transgraniczne ataki na wyzwolone terytoria Stref Obronnych Medyny w Połódniowym Kurdystanie (Północnym Iraku), dając początek nowej ofensywie. 17 kwietnia reżim Erdogana i AKP ogłosił nową ofensywę pod nazwą „chwyt pazura”. Od tego czasu tureckie wojska naziemne i siły specjalne ponownie robią co mogą, by postawić stopę w regionach Zap, Avaşîn i Metîna. Z ogromnym wsparciem powietrznym, co oznacza inwigilację z powietrza, bombardowania, myśliwce, uzbrojone drony, helikoptery szturmowe i ciężkim ostrzałem artyleryjskim tureckie siły starają się dostać do regionu albo będąc zrzucani z helikopterów albo próbując posuwać się w terenie z granicznych stacji wojskowych i z regionów będących pod kontrolą KDP, które otwarcie kolaboruje z tureckimi najeźcami i okupantami. Zgodnie z wiadomościami z terenów i deklaracjami Ludowych Jednostek Obrony (HPG) z ostatnich dni ciężkie starcia miały miejsce szczególnie w regionach Zap i Avaşîn, a walki trwają nadal. Jednocześnie zwiększyły się ataki na liniach frontu w Til Temir, Ayn Îsa i Zirgan w Rożawie, ISIS ogłosiło, że zacznie nową ofensywę a iracka irmia zaatakowała kilka punktów kontrolnych YBŞ w Şengalu.

Tę nową opercję faszystowskiego państwa turcji jego kolaborantów wymierzoną w kurdyjski ruch wolnościowy trzeba rozumieć w szerszym pojęciu jako dalszy ciąg wojny ostatnich lat w całym regionie. Nie jest oddzielona od walk w Rożawie, ale dogłębnie z nimi związana. Ta wojna przeciw walce o wolność jest też bezpośrednio aprobowana i wspierana przez NATO i USA i jest ewdentne, że chętnie przyjmą jej skutki tak długo, jak świat nie słucha i patrzy tylko w stronę Ukrainy. W zeszłym roku armia turecka szeroko używała broni chemicznej przeciw stawiającym opór partyzantkom, muimy zakładać, że nie przestaną tylko zwiąkszą zwiększą wykorzystanie broni chemicznej w Strefach Obronnych Medyny przeciw partyzantce.

Przygotowania Turcji, by „w końcu” wyeliminować ruch oporu w 2022 trwają od początku roku: razem z ISIS w styczniu zaczęli poważną próbę uwolnienia tysięcy bojowników ISIS z więzienia w Hesekê, by w Rożawie (Północno-Wschodniej Syrii) zapanował chaos, co poskutkowało ciężkimi walkami w Połódniowym Hesekê trwającymi ponad tydzień, zwiększyli intensywność swoich ataków uzbrojonymi dronami w Şengalu i Rożawie, skonsolidowali swoją współprację z KDP i częściowo z irackim rządem, by zbudować mur na granicy między Şengalem a Rożawą, by otoczyć i odizolować walczące regiony, by odciąć ich połączenia między sobą i by bezpośrednio włączyć je w planowane operacje. Ich cel jest oczywisty: chcą zniszczyć i zlikwidować każdego, ko naciska na posiadanie wolnej woli i by to osiągnąć biorą na cel serce ruchu oporu, partyzantkę.

W obronie Şengalu i Jezydów, w obronie Rożawy i rewolucji, w obronie nadziei na lepszą przyszłość i by zniszczyć faszyzm, musimy zająć stanowisko teraz! Wzywamy was do wyjścia na ulice i konfrontacji z tureckim faszyzmem, jego instytucjami i zwolennikami w regionie. Organizujcie się i bądźcie kreatywne w okazywaniu solidarności z antyfaszystowskim oporem w Kurdystanie!

Zniszczmy turecki faszyzm i budujmy międzynarodowy front antyfaszystowski! Stańmy razem i zjednoczmy się w oporze! #SmashTurkishFascism #AntiFascistFront #UniteInResistance

riseup4rojava.org