Zbiórka pieniędzy dla Antona Żukowa i innych więźniów

6 marca, podczas wiecu antywojennego, Anton Żukow i jego przyjaciel Władimir Siergiejew zostali zatrzymani w centrum Moskwy, na Placu Puszkina.

Przeszukano ich, w plecaku Siergiejewa policja znalazła dwa koktajle Mołotowa. Jednak zamiast na posterunek policji obaj trafili do szpitala Sklifosowskiego. W policyjnym wanie Anton i Siergiej usiłowali popełnić samobójstwo, zażywając śmiertelne dawki metadonu.

W czasie, gdy dwaj przyjaciele z Omska byli w śpiączce, wszczęto dochodzenie karne. Kiedy wyzdrowieli, przeniesiono ich do aresztu śledczego. Początkowo oskarżono ich o „zbrojne chuligaństwo”, później zarzuty zmieniono na „przygotowywanie zamachu terrorystycznego”.

W swoich zeznaniach, Anton Żukow powiedział, że nie planował nikogo skrzywdzić, lecz zakończyć swoje życie. „Brałem metadon, żeby nie patrzeć na to, co się dzieje na świecie – na wojnę w Ukrainie, na wydarzenia w Donbasie, bałem się też wojny atomowej. Dlatego chciałem odebrać sobie życie, żeby nie widzieć, co się będzie działo dalej, a także bałem się, że młodzi ludzie będą żyli w nędzy” – powiedział podczas przesłuchania.

Władimir Siergiejew jest teraz wspierany przez krewnych i przyjaciela, udało się też zebrać pieniądze na opłacenie adwokata. Anton Żukow nie ma bliskich osób na wolności. Wychowywał się w domu dziecka w Omsku i jest wspierany tylko przez kilka pojedynczych osób. Broni go adwokat Dmitrij Sotnikow.

Praktycznie nie ma szans, aby sąd zgodził się na zwolnienie za kaucją, ale postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mu pomóc. W dniu urodzin Anton otrzymał wiele życzeń i książek, a w listach napisał, że jego samopoczucie jest lepsze. Anton przebywa w więzieniu w Butyrce, rysuje i planuje, ćwiczy, pisze wiersze i uczy się języków obcych.

Pełne wsparcie dla więźniów to skomplikowana sprawa, a nasze zasoby nie są nieograniczone. Dlatego właśnie potrzebna jest ta zbiórka pieniędzy. Chcielibyśmy móc przynajmniej dostarczać Antonowi paczki, a w najlepszym wypadku móc zebrać środki na kaucję i koszty adwokata.

Do zbiórki można przyłączyć się za pomocą następujących środków:

Karta Sberbank: 4279 3806 5189 1279 (Евгения Алексеевна Ш.)

PayPal: abc-msk@riseup.net (MUSISZ dodać komentarz „for Anton Zhuchkov”, ponieważ ACK Moskwa wspiera wielu innych więźniów)

Adres dla listów:

Anton Aleksandrowicz Żukow, 1983 g.r. SIZO-2, ul. Nowoslobodskaja 45, 127055 Moskwa, Rosja

Listy powinny być w języku rosyjskim. Można użyć np. google translate. Należy pamiętać, że w wielu krajach wstrzymano wszystkie połączenia pocztowe z rosją, sprawdź, czy w Twoim kraju usługi są dostępne. Listy do więźniów można wysyłać za pośrednictwem naszego adresu e-mail. Możesz także skorzystać z usług elektronicznych świadczonych przez rosyjskie służby więzienne, jeśli jesteś w stanie pokonać barierę związaną z rosyjskim interfejsem.

za avtonom.org