Z przytłaczającą siłą robotników

Dzisiaj, 8 lipca, było gorąco bez deszczu do stopnia duszącego, a z porą deszczową w pełnym rozkwicie, mielibyśmy ochotę wziąć prysznic, gdyby rzeczywiście padało. 'Nasza wzajemna pomoc’, Malangchism dołączył do zbiorowego protestu zorganizowanego przez Koreańską Konfederację Związków Zawodowych (KCTU) ponownie, aby walczyć w solidarności z towarzyszami z oddziału podwykonawców stoczniowych Geoje Tongyeong Goseong (GTG; 거제통영고성 조선하청지회). Nasza podróż do Geoje trwa już 3 tydzień, co oznacza, że strajk towarzyszy z podwykonawców Daewoo Shipbuilding (DSME;대우조선해양) trwał już 32 dni, a walka, w której uwięziony został szef oddziału Yoo Choi-an trwała jak dotąd 17 dni. Nawet wtedy nie widać zbyt dużego postępu w trudnej walce siedmiu członków, w tym towarzysza Yoo Choi-an, który jest uwięziony w stalowej klatce, gdzie nie może nawet uniknąć ciepła z żelaznej podłogi, a co dopiero deszczu.

Ta pora roku jest co najmniej równie piekielna dla wszystkich, a jednak DSME i Industrial Bank nie wykazują zamiaru usunięcia piekła, które stworzyli własnymi rękami. Nie uznały jeszcze prawa do tworzenia związków zawodowych pracowników podwykonawczych, ani nie odpowiadają na żadne żądania negocjacji. Nawet nie próbują rozwiązać problemu w ten sposób, tylko próbują to wszystko przykryć jako „nagłą sytuację dla zarządu firmy”. Firma twierdzi, że z powodu strajku pracowników podwykonawczych stanie w obliczu bankructwa. Skoro nawet nie próbowali rozwiązać problemu strajku w drodze negocjacji, to naturalne jest, że zarząd firmy ma przechlapane. Czy oni w ogóle są w pozycji, żeby opisywać to jako „sytuację kryzysową”? Co więcej, policja stara się uzyskać nakazy aresztowania trzech liderów oddziału pracowników podwykonawczych GTG. W czasie zbiorowego protestu odbywającego się z powodu tych ślepych kółek, wewnątrz doku, grupa młodych mężczyzn przyszła na protest sit-in, gdzie była sama pracownica, wtargnęła do środka wykrzykując jednocześnie wszelkiego rodzaju obelgi, rozpylając gaśnice, rzucając wszelkimi meblami i przyborami, niszcząc wszystko, a nawet dokonując tak haniebnych czynów jak rzucenie wiadrem zmrożonego lodu i zranienie ludzi.

Oczywiście towarzysze podwykonawcy, którzy kontynuują swój strajk pomimo sabotażu firmy, stoją w miejscu, nie cofając się ani o krok. Towarzysz Yoo Choi-an również mówił przez głośnik podczas wiecu, aż zaschło mu w gardle, aby powiedzieć nam, zgromadzonym na zewnątrz stoczni, że nigdy się nie poddadzą. Zebranie się przy południowej bramie Daewoo Shipbuilding i przemarsz do bramy zachodniej, zbiorowy protest KCTU, przyciągnął jeszcze większą liczbę towarzyszy niż podczas protestu w zeszłym tygodniu, gdzie zebrali się robotnicy z rejonu Yeongnam. 'Nasza Wzajemna Pomoc’ i Malangchism również udały się tym razem do Geoje, z większą grupą niż w poprzednich tygodniach. Ale co robili towarzysze, którzy zebrali się w Geoje? W jakim celu zebraliśmy się w Geoje ze wszystkich stron i maszerowaliśmy w tej wilgotnej i gorącej pogodzie? W tym samym czasie, gdy tak wielu robotników zebrało się, by pokazać swoją siłę, w doku działo się coś naprawdę niewypowiedzianego, czego nie da się nawet opisać słowami takimi jak „dzikość”. Co my, do diabła, robiliśmy?

W sobotę, 23 lipca, po raz kolejny organizowany jest Hope Bus do Geoje. Oznacza to, że tym razem mamy dwa tygodnie na zorganizowanie naszego frontu. Zbierzmy wokół siebie wszystkich towarzyszy, którzy mogą wziąć udział. Zbierzmy jak najwięcej frontów solidarnościowych. Niech każdy, kto może pojechać do Geoje, uda się tam. I tym razem, chrońmy i bronmy frontu towarzyszy podwykonawców z tak ogromną siłą, że gangsterskie szumowiny, jakimi są łamiący strajk (zwani „ludźmi, którzy ratują firmę”; 구사대) nie mogą nawet ośmielić się ich nękać. Pokażmy im raz na zawsze, że zapłacą cenę za swoje działania na miejscu, bez angażowania prawa.

Po naszym trzecim proteście w solidarności z pracownikami DSME

P.S. Wśród towarzyszy, którzy dołączyli do nas w solidarności podczas tej podróży Malangchismu do Geoje, był towarzysz anarchista ze Szwajcarii, który odwiedził Koreę. Kiedy wyjaśniłem mu sytuację w Geoje, różne sytuacje wydawały się bardzo naciągane. Niemniej jednak wyjaśniliśmy towarzyszowi, dlaczego zjeżdżamy na wyspę Geoje, a właściwie powód, dla którego musieliśmy zjechać, i powiedzieliśmy:

Po pierwsze, walka pracowników podwykonawczych DSME jest czołówką obecnego koreańskiego ruchu anarcho-syndykalistycznego w 2022 roku.

Po drugie, walka ta nie kończy się na pokonaniu pojedynczej firmy, jaką jest DSME, ale jest zbiorową walką z kapitałem i państwem jednocześnie.

Wreszcie, jak już wyjaśniliśmy, kapitaliści szydzą z walki towarzyszy-pracowników podwykonawców i desperacko wykonują ruchy, aby ją zburzyć, ale pokonamy to dzięki solidarności, która z dnia na dzień staje się coraz większa, i z pewnością wspólnie wygramy tę walkę.

Udajmy się więc raz jeszcze do Geoje.


tłumaczenie z libcom.org