Wspieraj avtonom.org. Rewolucyjne media w rosji mają kłopoty

Akcja Autonomiczna jest organizacją anarchistów i wolnościowych komunistów, założoną w 2002 roku. Naszym celem jest stworzenie podstaw nowego społeczeństwa, opartego na samoorganizacji, radykalnym oporze przeciwko kapitalizmowi, faszyzmowi, militaryzmowi, seksizmowi, homofobii i wszelkim innym formom dyskryminacji. Obecnie pracujemy nad przywróceniem ruchu wolnościowego i anarchistycznego w rosji, po okresie stagnacji i represji. Osiągamy ten cel poprzez tworzenie wolnych mediów, organizowanie dyskusji online i offline, uczestnictwo w ruchach protestacyjnych i wspieranie ich poprzez rozpowszechnianie informacji.

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę, ale nie jest to czas na świętowanie, ze względu na brutalny atak reżimu Putina na ukrainę i wszechogarniające represje wobec rosyjskich aktywistów. Nie planujemy jednak zaprzestać naszej działalności. Udało nam się utrzymać stały aktywizm dzięki wspólnym zasadom, celom i doświadczeniu naszej organizacji. Nie zamierzamy zniknąć wcześniej niż nasi główni wrogowie – państwo i kapitał.

Nigdy wcześniej nie skupialiśmy się na pracy w mediach, zamiast tego dołączaliśmy do ruchów protestacyjnych i organizowaliśmy je. Jednak bezprecedensowe represje sprawiły, że organizowanie protestów na rosyjskich ulicach stało się bardzo trudne, zwłaszcza dla znanych aktywistów. Dlatego postanowiliśmy skupić się bardziej na pracy w mediach internetowych.

Wiele znanych rosyjskich mediów niezależnych, takich jak radio Jeko Moskwa czy telewizja Dożd, zostało zamkniętych z powodu cenzury. Media internetowe Meduza przeniosły całą swoją działalność na łotwę, Nowaja Gazieta zaprzestała działalności, a Nowaja Gazieta Europa została założona na emigracji. Zachodnie media w większości wycofały swoich akredytowanych korespondentów z rosji.

Jeszcze więcej mediów zostało zablokowanych w internecie, ale ludzie nauczyli się korzystać z sieci VPN. Nasza strona internetowa, Avtonom.org, została zablokowana przez organ Roskomnadzor na początku kwietnia, ale od tego czasu liczba odwiedzających tylko rośnie (obecnie około 200 000 ogólnych odwiedzających i ponad 50 000 unikalnych odwiedzających miesięcznie). Nasz cotygodniowy podcast „Trendy porządku i chaosu”, który rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku, został do tej pory wysłuchany 18 000 razy, ale ze względu na szybki wzrost spodziewamy się potrojenia tej liczby do końca roku.

Jesteśmy zdecydowani pozostać w rosji i szerzyć tutaj antywojenne i antymilitarystyczne przesłanie. Sądzimy, że tylko z wewnątrz kraju można obserwować i rozumieć ogólny nastrój i wyłaniające się trendy nadchodzących fal protestów przeciwko wojnie i reżimowi, które z pewnością nadejdą.

Ponadto, planujemy służyć jako łącznik pomiędzy zwolennikami więźniów antywojennych w rosji i za granicą. Od 2007 roku, nagłaśniamy antyrepresyjne wiadomości moskiewskiego Anarchistycznego Czarnego Krzyża, który jest jedną z najstarszych istniejących grup ACK poza USA. W rosji istnieje kilka inicjatyw wspierających więźniów antywojennych, ale bojownicy, którzy zaangażowali się w akcje bezpośrednie, są obecnie wspierani jedynie przez ACK Moskwa i różne osoby prywatne. Jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo naszych członków przebywających w rosji, nie możemy publikować informacji o grupach robiących akcje bezpośrednie.

Ze względu na niemożność prowadzenia działań offline, poważne problemy z bezpieczeństwem przy rekrutowaniu nowych aktywistów oraz obciążenie finansowe spowodowane załamaniem gospodarczym rosji, podjęliśmy bezprecedensowy i tymczasowy krok, aby wypłacić wynagrodzenie w wysokości 40 000 rubli (651,73 dolarów według kursu z 10 sierpnia 2022 r.) jednej osobie zaangażowanej w rutynową pracę przy utrzymaniu naszej strony internetowej i sieci społecznościowych. Jest to obecnie raczej średnie wynagrodzenie za pracę na pół etatu w moskwie. Nie jest to stały układ, ale tymczasowy wybór od kwietnia ubiegłego roku, aby utrzymać nasz projekt w trudnej sytuacji. Inni członkowie naszego kolektywu nadal są zaangażowani w dobrowolną, bezpłatną pracę w innych dziedzinach (pisanie, kwestie techniczne strony internetowej, projektowanie, itp.)

Obecna zbiórka pieniędzy zostanie przeznaczona na hosting naszej strony internetowej oraz wynagrodzenie jednej osoby na okres czterech miesięcy. W międzyczasie pracujemy również nad ciągłymi rozwiązaniami fundraisingowymi.

Dziękujemy za Waszą solidarność!

Wspieraj nas na Firefund: https://www.firefund.net/avtonomorg2022

Jeśli nie załapiesz się na tą kampanię fundraisingową lub nie masz odpowiedniej karty kredytowej, możesz przekazać nam dotację bezpośrednio przez paypal adm@avtonom.org lub za pomocą kryptowalut: 

Monero (XMR): 48ryaNbfGpQhRfQBR79R2xSSZsSKMzCbne4xx6eBWEmfF81fWnoi9cCUyzHTCqJFgNK4qX9aigpsCgwVQpDELS6gKGGR7xT

Bitcoin bc1qvcu99hgck2d7dfn8a0nql72525spaazajjzrky

Ethereum 0x1214Bc9dF90ff0C96b057594cB77431abfb7EB2a


tłumaczenie z libcom.org