Co powoduje kryzys klimatyczny? Kapitalizm

♻️ Greta Thunberg, ceniona za swój wkład w nagłaśnianie kryzysu klimatycznego, głośno powiedziała coś, o czym naukowcy mówią od lat: Obecny kryzys jest spowodowany przez kapitalizm i tak długo, jak będzie on globalnym systemem ekonomicznym, tak Ziemia będzie umierać, razem z życiem na niej.

🤑 Późny kapitalizm można zdefiniować, jako „wzrost dla wzrostu”. Gospodarki wydobywają więcej, produkują więcej, prześcigają się w wysokości PKB, a wymierne zyski mają głównie kapitaliści. 10% najbogatszych emituje ponad połowę światowej emisji CO2!

🐄 Mimo, iż dużo taniej byłoby hodować rośliny w miejsce zwierząt, aby zaspokoić głód, branże mięsne wciąż będą wycinać lasy pod hodowle, by jak to mówił Issac Bashevis Singer, „skazywać je na wieczną Treblinkę”.

⛽ Podobnie sytuacja wygląda ze źródłami energii. Koncerny paliwowe przez lata finansowały think thanki, które mówiły, iż kryzysu klimatycznego nie ma, a wydobywanie gazu, ropy, węgla i wydzielanie CO2, nie wpływa źle na powietrze.

Zostało nam 14 lat nim globalna temperatura wzrośnie nieodwracalnie o 2°C, co spowoduje ogromne migracje z afryki i bliskiego wschodu, gdzie dosłownie nie będzie się dało żyć. Najwięksi światowi emiterzy, czyli USA, chiny i indie, nie spieszą się z transformacją energetyczną, chcą zachować wzrost gospodarczy, ale jakim kosztem?

Mamy nadzieję, iż słowa Grety wybrzmią i antykapitalistyczne postulaty staną się stałym elementem #fridaysforfuture i ruchów pokroju Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wiejski