Rzeszów: Baner solidarnościowy z Palestyną

Poniżej zamieszczamy nadesłany tekst o akcji solidarnościowej na podkarpaciu.


„Powinniśmy milczeć kiedy dzieci śpią, a nie kiedy giną. Solidarnie z Palestyną” – baner z takim hasłem umieściliśmy na ulicy Krakowskiej w Rzeszowie w nocy 13 listopada na pomniku zwanym Drabiną do nieba.

Żądamy natychmiastowego przerwania bombardowań Strefy Gazy i zaniechania prześladowań Palestyńczyków. Uważamy, że każda osoba ma moc zmiany obecnej sytuacji. Jeśli kiedyś zastanawialiście się co zrobicie w sytuacji wojny, niewoli, klęski żywiołowej czy Holokaustu – robicie to w tej chwili.

My bierzemy sprawy w swoje ręce. Nagłaśniamy sprawę jak umiemy i zachęcamy do robienia tego samego. Edukujmy siebie i innych, róbmy akcje bezpośrednie, wspierajmy finansowo inicjatywy zapewniające ludności cywilnej dostęp do jedzenia, wody pitnej i pomocy medycznej takie jak Unicef czy Medical Aid for Palestinians. Trwa ludobójstwo, a my nie możemy odwracać wzroku.

Do 2 listopada Izrael zrzucił w Strefie Gazy ponad 25 000 ton materiałów wybuchowych, co odpowiadało sile dwóch bomb atomowych. Według danych Specjalnego Sprawozdawcy ONZ przedstawionych 8 listopada, ataki Izraela zniszczyły lub uszkodziły 45 procent wszystkich budynków mieszkalnych w Strefie Gazy, powodując przymusowe przesiedlenie około 1,5 miliona osób. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej donosiło już w październiku o „niszczeniu całych dzielnic mieszkalnych” w Gazie. Do 4 listopada w Strefie Gazy zbombardowanych zostało większość szkół. Wielokrotnie atakowane były obozy dla uchodźców, szpitale, meczety czy kościoły. 9 listopada Światowa Organizacja Zdrowia donosiła, że liczba zabitych, stłoczenie ludzi i zniszczenie struktur opieki zdrowotnej, urządzeń sanitarnych i systemu dostarczania wody powoduje wysokie ryzyko wybuchu epidemii.

Liczba ofiar tej masakry jest przerażająca. 6 listopada Sekretarz Generalny ONZ António Guterres stwierdził, że Gaza staje się „cmentarzem dzieci”. Do 9 listopada w wyniku izraelskiej inwazji zabitych zostało 4412 dzieci. Szacuje się, że w Strefie Gazy co 10 minut umiera kolejne dziecko.

Wybór miejsca na baner nie jest przypadkowy. Pomnik „Drabina do nieba” powstał jako upamiętnienie profesora Józefa Szajny – rzeszowskiego reżysera teatralnego, który był więźniem obozu w Auschwitz, gdzie dwukrotnie trafił do bloku śmierci. Chcemy zwrócić uwagę na podobieństwo pomiędzy losem ofiar II Wojny Światowej, a obecną sytuacją Palestyńczyków. W obu przypadkach polityka apartheidu, segregacji i wykluczenia doprowadziła do czystki etnicznej i ludobójstwa. Wierzymy, że można zatrzymać masakrę w Strefie Gazy. Nie pozwólmy historii zatoczyć koła.

Inicjator powstania pomnika – Jerzy Fąfara – tłumaczył symbolikę znoszonych butów umieszczonych na drabinie w następujący sposób – „Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata.” Mogą to być buty medyków, kobiet, dzieci i innych ofiar ze Strefy Gazy.

Zdjęcia lepszej jakości zostały zrobione przez fotografa z Wyborczej, reszta to nasze własne materiały.

Link do artykułu w lokalnych mediach: https://rzeszow-news.pl/solidarni-z-palestyna-na-pomniku-drabina-do-nieba-zawisl-plakat/